Başçı enflasyon tahminini açıkladı!

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyon raporu sunumunda rakamların tahminlere uyumlu seyrettiğin, berlirterek daha sık sıkılaştırma görülebileceğini kaydetti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012 yılının ilk çeyreğinde enflasyonun, Ocak enflasyon raporunda sundukları tahminlerle uyumlu seyrettiğini belirterek, Mart sonu itibariyle yüzde 10,43 seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Erdem Başçı, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2012 yılı sonunda, orta noktası yüzde 6,5 olmak üzere yüzde 5,3 ile yüzde 7,7 aralığında, 2013 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 5,2 olmak üzere yüzde 3,4 ile yüzde 7,0 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

SON 17 YILLIK ENFLASYON RAKAMLARI İÇİN TIKLAYIN…

Merkez Bnkası Başkanı konuşmasına İspanya endişelerinin artması ve ABD istihdam artışının beklentilerin altında kalması küresel ekonomiye dair algılar kesintiye uğradı. Sermaye akımlarına dair oynaklığının devam ettiğini eblirterek başladı.

Küresel finans yapısına kırılganlık sürdüğünü kaydeden Başçı krizin başlamasından beri 4 yıl geçmesine rağmen bütçe düzeltmeleri devam ettiğini beliertti.

Esnek para politikası çerçevesinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor diyen Başçı ekonomiyi daha sağlıklı bir kompoizisyona ulaştırmak için kredilerin makul oranlarda büyümesi için destek aldıklarını belirtti. Açıklanan veriler ekonomideki dengelenme sürecinin istenilen seviyelerde gerçekleştiği görülüyor. dieyen Merkez Bankası Başkanı krediler kontrol altına alınırken cari işlemler dengesinde düşüş gözle görülür hale geldiğini kaydetti. Büyüme komposizyonun daha sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz dedi.

Ekimde bu yana 3 kez ek parasal sıkılaştırma gidildiğini kaydeden Başçı piyasa sağalan likiditeyi belirgin şekilde arttırdıklarını dile getirdi.

Enflasyon nedeniyle parasal sıkılaştırmanın daha sık uyulabileceğini kaydeden Başçı iç talepteki büyüme kontrol altında olduğunu belirtti. Başçı açıklamasında faiz koridorunun çok büyük bir esneklik sağladığını fakat sıkı para politikasının çok uzun süre devam ettirilemeyeceğini kaydetti.

Tahminler temel oluşturan verilere bakıldığında 2012 yılının ilk çeyreğindeki gerçekleşmeler ile kıyaslandığında raporun tahminlerle uyumlu hareket ettiğini kaydeden Başçı hizmet fiyatlarının ılımlı seyrini koruduğunu söyledi.

Temel enflasyon göstergelerinin uzun bir süreden sonra yeniden düşüş eğilimi sergilediğini gördüklerini dile getrdi.İkinci çeyrekten itibaren sanayi üretiminde ılımlı bir toparlanma başlayacağını öngörüsü nü belirten Merkez Bankası Başkanı yurtiçi ve yurtdışı iktisadi faaliyetin görünümde önemli bir güncelleme yapılmadığını kaydetti.

Gıda fiyatlarının yıllık artış oranına dair varsayımın yüzde 7.5 olarak koruduklarını kaydeden Başçı petrol fiyatlarında yukarı yönlü düzenleme yaptıklarını belirtti. Petrol tarafındaki varsayımın 2012 için 120 dolar 2013 için 115 dolara çıkarttıklarını açıklayan Başçı enerji dışı fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak ithale fiyat endeksi beklenen olumlu seyir takip ettiğine değindi.

Başçı 2012 sonunda enflasyonun orta nokta yüzde 6.5 olmak üzere yüzde 5.3-7.7 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz ettiklerini 2013 sonunda enflasyonun orta nokta yüzde 5.2 olmak üzere yüzde 3.4-7.0 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Başçı orta vadede enflasyonun yüzde 5 seviyesinde istikrara kavuşmasını beklediklerini belirtti.

Başçı yıl sonu enflasyon tahminlerini değiştirmediklerini yüzde 6.5’da bıraktıklarını açıkladı. Mayıs ayında enflasyonun kesin düşüş göstereceğini Haziran’da yeniden yükseleceğini beklediklerini dile getirdi ve yılın üçüncü çeyreği itibariyle enflasyonun kademeli düşeceğini belirtti.

Enflasyonun son çeyreğe kadar hedefin üzerine izlemesini beklediklerini kaydeden Başçı temkinli bir yaklaşımla enflasyonu takip ettiklerini orta vadede tahminle uyumlu seyretmesi için gereken tedbirlerin alınacağını dile getirdi.

Merkez Bankası Başkanı enflasyon hedeflerine ulaşmak için çok güçlü taahhütler verdiklerini dile getirirken orta vadeli yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşılabileceğini dile getirdi.

Başçı enerji zamlarının bu ay enflasyon üzerine yüzde 0.5 etkili olacağını belirtti.

Soru cevap kısmında Erdem Başçı şu an itibariyle politika faizlerinin veya koridorunun değiştirilmesi yönünde bir görüşümüz yok, yeterince esnek olduğunu düşünmediklerini belirtti.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
AB’de Ekonomik Güven Endeksi Düştü

Gün boyunca artıda seyreden Stoxx50 TSI 12:15’de eksiye döndü. EMDAŞ Araştırma veriyi şöyle değerlendirdi “Euro-Bölgesi Sanayi Güveni Nisan’da tahminlerin altında...

Kapat