Başçı: Cari Açık Kontrol Altına Alındı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ”Cari açıktaki hızlı artış eğiliminin 2011 yılının son çeyreğinden itibaren kontrol   altına alındığını, cari açığın finansman kalitesindeki iyileşmenin devam   ettiğini” bildirdi.          

 
Başçı, Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunumda, ”Türkiye’de 2008 küresel   krizi sonrasında başlayan güçlü ekonomik toparlanmanın devam ettiğini”   kaydetti.          
 

Gelişmiş ülkelerdeki toparlanmanın oldukça zayıf seyrettiğine dikkati   çeken Başçı, ”Gelişmiş ülkelerdeki kamu borçlarına ve bütçe açıklarına ilişkin   sorunlar küresel büyüme üzerinde aşağı yönlü risk oluşturmaktadır. Gelişmiş   ülkelerde kolay bir çözüm yolu olarak algılanan parasal genişleme ise gelişmekte   olan ülkeler açısından kısa vadeli sermaye akımlarındaki oynaklığa ilişkin   riskleri artırmaktadır” dedi.          
  

Türkiye’de kısa vadeli sermaye akımlarına karşı son bir yılda alınan   tedbirlerin büyük ölçüde amacına ulaştığını ifade eden Başçı, ”Cari açıktaki   hızlı artış eğilimi 2011 yılının son çeyreğinden itibaren kontrol altına   alınmıştır. Cari açığın finansman kalitesindeki iyileşme devam etmektedir” diye   konuştu.          
 

Türkiye’deki tasarruf oranlarını artırıcı ve enerjide dışa bağımlılığı   azaltıcı yapısal reformların Orta Vadeli Program’da (OVP) özetlendiği şekilde   hayata geçirilmesinin cari açığa kalıcı bir çözüm sağlayacağını vurgulayan Başçı,   ”Kısa vadede cari açığı azaltmaya yönelik yapılan vergi artışlarının ise   enflasyonda yılın son aylarında geçici bir yükselişe yol açtığını” belirtti.          

 
Başçı, ”Uygulanmakta olan telafi edici parasal sıkılaştırma   tedbirlerinin sonucunda enflasyonun 2012 yılının başından itibaren tekrar düşmeye   başlayarak yılın sonunda yüzde 5′lik hedefe ulaşması sağlanacaktır”   değerlendirmesinde bulundu.      .    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknikçiler Kararsız Temelciler Kararlı…

EUR/USD paritesi geride bıraktığımız haftalarda Euro bölgesi sorunlu ülkeleri için yapılan müdahalelerle toparlanmaya çalışırken bir yandan da teknik olarak düşüşlerine...

Kapat