Başbakan: Emekliyi koruyoruz!

Başbakan Erdoğan, ülkenin döviz rezervlerinin 89 milyar $`a çıktığını belirterek, Eğer sizin Merkez Bankanız nal toplarsa bitersiniz ama kasası dolu olursa IMF`siz yola devam edersiniz. Biz öyle yaptık dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete ve TÜSİAD`a yüklendi. DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde ülkenin döviz rezervlerinin 27 milyar dolar olduğunu ve IMF`ye 23.5 milyar dolarlık borcun bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, bugün Merkez Bankası döviz rezervlerinin 89 milyar dolara çıktığını, IMF`ye olan borcun da 2.8 milyar dolara indiğini belirtti. Erdoğan, Onlar borçlandı, biz ödedik. Eğer sizin merkez bankanız nal toplarsa bitersiniz ama yok sizin merkez bankanızın kasaları dolu dolu olursa o zaman IMF`ye, `stand-by anlaşmanız sizin olsun` der, yolumuza devam ederiz. Stand-by anlaşması diye bir şey yapıyor muyuz? Biz kapıları kapattık, bitirdik. Şu anda biz aynı zamanda IMF`nin ortağıyız. Orada belli bir hissemiz var. Ondan gelecek paraya falan şu anda ihtiyacımız yok dedi.

İŞSİZLİK DÜŞÜŞTE

Geçen hafta içerisinde Türkiye ekonomisi için sevindirici gelişmelere şahit olunduğunu söyleyen Erdoğan, 2011 sonunda işsizlik 2.1 puan azalarak yüzde yüzde 9.8`e geriledi. Böylece işsizlikte son 10 yılın en düşük oranına ulaşmış olduk. Şubat ayı ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.4 arttı. Şu anda geriye dönük 12 aylık ihracatımız da 137 milyar dolara ulaşarak yine tüm zamanların rekorunu elde etti dedi.

TEK HANEYE GİDİYOR

Türk Lirası`ndan 6 sıfır atıldığında enflasyonun yükseleceğini söyleyenlerin yanıldığını anlatan Erdoğan, TL`den 6 sıfır atıldı enflasyon patladı mı? Biliyorsunuz iki haneli aldık, yüzde 39 küsurdan şu anda tek haneliyi gördük. Bu arada bir oynama oldu. Yıl sonu itibarıyla 10 küsurla kapadık ama şimdi azalma var, inşallah yine tek haneliye doğru yöneliyoruz diye konuştu.

TL`nin simgesiyle ilgili olarak muhalefet partilerinden gelen eleştirilere de değinen Erdoğan, şöyle konuştu: `Alttan bakınca şuna benziyor`, `üstten bakınca şuna benziyor`, `aynaya tutunca şu oluyor` diyerek, son derece zorlama yorumlar yapıldı. Burada Cumhuriyet Halk Partisi`ni özellikle tebrik ediyorum. Hayal güçlerini zorlayarak, sınırları aşarak, simgede `RTE` harflerinin bulunduğunu iddia ettiler. Bu iddialarını da resmi yazılı açıklamayla kamuoyuna duyurdular. Mübarek, Cumhuriyet Halk Partisi değil, Cumhuriyet Hayal Partisi.

EMEKLİYİ KORUYORUZ

Avrupa`da sosyal haklarda kesintiye gidildiğini, emekli maaşlarının düşürüldüğünü, emeklilik yaşının yükseltildiğini ifade eden Erdoğan, Biz ise Türkiye`de tam tersine emeklimizi koruyor, gözetiyor, refah seviyesini yükseltiyoruz dedi.

TÜSİAD`A EĞİTİM ELEŞTİRİSİ

Kendisinin imam hatip mezunu olduğunu ve üniversiteye girmek için tekrar lise okuduğunu anlatan Erdoğan, Bize hendek atlattılar. Buna rağmen yine hazmedemiyorlar. İsteseniz de istemeseniz de bu millet; Anadolu, işte sahip çıkıyor ve bunu bile bile oylarını veriyor. 21.5 milyon oy böyle geldi. Ben yine de TÜSİAD`ı tebrik ediyorum. Çünkü tutarlı davranıyor. 15 yıl önce nerede duruyorsa bugün de orada duruyor dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TAV için kıran kırana rekabet

TAV`ın hisse satışında sona gelindi. CEO Sani Şener, Fransızlar`ın öne çıktığı satışta başka ülkelerden de birçok talip olduğunu söylediTürkiye`de ve...

Kapat