Başar Yıldırım: TCMB Politikalarının Etkisi Mi?…

Nisan ayı dış ticaret istatistiklerine göre, ihracat, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %26.5 yükselişle 11.9 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşirken; ithalat yıllık bazda %40.2 artışla 21.6 milyar ABD dolarına ulaştı. Bu kapsamda, dış ticaret açığı, Nisan 2010’a göre %63 artarak 9.1 milyar ABD doları oldu. Son rakamlar ile birlikte 2011’in ilk dört ayında dış ticaret açığı 33.7 milyar ABD doları seviyesine çıktı ki, 2009 yılında toplam açık 38.8 milyar ABD doları seviyesindeydi.

 
+  Nisan ayı itibarıyla yıllıklandırılmış dış ticaret açığı geçtiğimiz yıla göre %75 genişleyerek 87.2 milyar ABD dolarına ulaştı.
 

+  Mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış verilere bakıldığında ise ithalatın bir önceki aya göre %3 seviyesinde yükseldiği gözlenirken; ihracatın %9.2 artış kaydettiği görüldü. Mevsimsellik ve takvim etkisinden arındırılmış rakamlarla dış ticaret açığı 88 milyar ABD dolarına yükselirken enerji dışı yıllık dış ticaret açığı da yükselmeye devam ederek 49.5 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti.
 

+  2010 Nisan ayında %62.9 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı ayında %56.8 seviyesinde gerçekleşti.
Nisan ayı dış ticaret istatistikleri, ihracat kalemlerinde görülen olumlu görünüm ile ithalat artış hızının yavaşlamasına bağlı olarak pozitif bir çerçeve çiziyor. Emtia fiyatlarındaki yükselişin yukarı çektiği ara malı ve sermaye malı ithalatında yıllık artış hızı azalsa da,  dış ticaret açığı rakamını yukarı çekmeye devam ediyor.
 

Aylık bazda ithalatta bir düşüş gözlenirken  mevsimsellikten arındırılmış rakamlar ithalatın artmaya devam ettiğine işaret ediyor. Ancak, takvim etkisinden arındırılmış verilerin yıllık artış hızlarında da düşüş gözleniyor.
 

Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Merkez Bankası’nın nette sıkılaştırıcı olan ve etkilerinin ikinci çeyrekte hissedilmeye başlaması beklenen son politika bileşiminin dış ticaret rakamları üzerinde etkili olmaya başladığı söylenebilir. Bu kapsamda TCMB’nin -krediler ve cari açık rakamlarındaki seyrin kurum beklentileriyle uyumlu olduğu takdirde– Haziran ayında da yeni bir karar almayacağını tahmin ediyoruz.
 

Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TSKB’nin Yeni Genel Müdürü Fevzi Onat Oldu

Türkiye Sınai Kalkınma Bankasında (TSKB),   genel müdürlük görevine Fevzi Onat getirildi.   Bankanın yazılı açıklamasına göre, bugün itibariyle TSKB Genel...

Kapat