Başar Yıldırım: Stratejik Kararlara Yönelik Bekleyiş…

Stratejik Kararlara Yönelik Bekleyiş… Özetle Piyasalar… Bir gün önce ABD’de bütçe kesintileri ve borç limiti konusunda mutabakata varılacağına işaret eden açıklamalar, piyasaları yukarı taşırken ABD Başkanı Obama tarafından kabul gören 3.7 trilyon USD tutarındaki kesinti planına bazı Cumhuriyetçilerin direnç göstermesi dün hafif de olsa aşağı yönlü bir seyir gözlenmesine neden oldu. 

Diğer yandan mevcut konut satışlarının da Haziran ayında artış beklentilerinin aksine gerilemesi satıcılı seyri destekledi. Ancak Salı günü kapanış sonrası gelen güçlü Apple karları değer kayıplarını sınırladı. Tüm bu gelişmeler ile Dow Jones ve S&P500 endeksleri ortalama %0.1 gerilerken Nasdaq %0.4 değer kaybetti. Avrupa’ya bakıldığında ise, bir gün önce ABD’deki borç limiti konusunda uzlaşma söylemleri ve bugün gerçekleştirilecek AB Liderler zirvesinden borç sorununa çözüm bulunacağı beklentisine bağlı olarak değer kazançları izlendi. Stoxx Europe endeksi %1.3 yükseldi.

Bugün gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi öncesi, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Yunanistan’a ikinci yardım paketi konusunda fikir birliğine vardığı haberi sabah saatlerinde piyasaya hakim.

Bu sabah Çin’den gelen olumsuz PMI imalat rakamına bağlı olarak ülke borsasında ve Güney Kore borsasında düşüş görülürken diğer Asya borsalarında alıcılı bir seyir hakim. Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde değer kazançları izleniyor.

Döviz… Dün 1.6580 düzeyinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonları, €/$ paritesinin gün içinde 1.4250 seviyesine kadar yükselmesine rağmen, 1.6640’a kadar çıktı. Kademeli olarak yükselmeye devam eden sepet kur, 2.01’i aştı. Bu sabah itibarıyla 1.6625 düzeyinde açılış yapan USDTL’nin gün içinde 1.67-1.6550 aralığında hareket etmesini bekliyoruz. Almanya ve Fransa’nın Yunanistan’a ikinci yardım paketi üzerinde uzlaştıkları haberlerine bağlı olarak €/$ paritesi 1.4280’i aştı.

Tahvil & Bono… Dün %8.76 düzeyinde açılış yapan gösterge tahvil faizi, genel itibarıyla gözlenen alıcılı seyre bağlı olarak %8.69 bileşik seviyesine kadar geriledikten sonra günü gelen kar realizasyonları ile birlikte günü %8.75 düzeyinde tamamladı. Bu sabah %8.73 düzeyinde güne başlayan gösterge bileşik faiz için gün içi beklenti aralığımız: %8.80-%8.60.

Emtia… Ham petrol stoklarındaki düşüş, dünyanın en büyük enerji kullanıcısı Çin’de  PMI endeksinin gerilemesi ile bertaraf edilerek petrol fiyatlarında yatay bir seyir görülmesine neden oluyor. Bu sabah YMEX vadeli ham petrol fiyatları 98.4 USD düzeyinde iken BRENT petrol 118.2 USD seviyesinde işlem görüyor. Altının ons fiyatı ise bu sabah yeniden 1,600 USD’nin üzerinde. Newedge USA, Asya’dan gelen güçlü talep ve güvenli liman özelliğinin sürmesine bağlı olarak yıl sonunda altın fiyatlarının 1,800 USD’ye ulaşacağını tahmin ediyor. Bugün TCMB, Para Politikası Kurulu Toplantısı kararı açıklanacak. Almanya ve Euro Bölgesi PMI endeksleri izlenecek. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve öncü göstergeler verisi yayınlanacak. ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi takip edilecek. ABD’de Morgan Stanley ve Microsoft 2. çeyrek karları yayınlanacak.

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Global Yatırım İMKB Stratejisi

İMKB, 61.407-62.093 aralıgında hareket etti ve %0,33 düsüs ile 61.636 seviyesinden kapanıs gerçeklestirdi. Bslem hacmi 1,24 milyar TL seviyesindeydi. BMKB’de...

Kapat