Başar Yıldırım: Slovakya’nın Umutları Söndürmemesi Dileğiyle…

Haftasonu Alman Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy toplantısından çıkan mesajlar haftanın ilk işlem günü küresel piyasalarda değer kazançları görülmesini sağladı.
 

AB Liderler Zirvesi öncesi hazırlık niteliğinde toplanan Almanya ve Fransa liderleri, Avrupalı bankalara destek olmak ve bölgedeki borç krizine çözüm üretmek adına taahhüt verdi. (17 Ekim’de gerçekleştirilecek zirve 23 Ekim’e ertelendi)
  

Öyle ki, Avrupalı bankalara sermaye enjeksiyonu ile Yunanistan sorunu başta olmak üzere bölgedeki borç krizinin yönetimine ilişkin planın Ekim sonuna kadar hazırlanacağı ve 3 Kasım’da gerçekleştirilecek G-20 zirvesine yetiştirileceği haberi piyasalarda güçlü kazançları görülmesini beraberinde getirdi.
 

Bu gelişmelere bağlı olarak ABD borsalarında ortalama %3’ün üzerinde yükseliş gözlenirken Stoxx Europe 600 endeksi %2.3 artış kaydetti.
   

Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF)’nin genişletilmesi kapsamında bugün Euro Bölgesi içerisinde son olarak Slovakya’da oylama yapılacak. Ülkede kararın kabul edilmesi konusunda  endişeler söz konusu.
  

Bu sabah itibarıyla Asya borsalarında ve Avrupa vadeli işlemlerinde yukarı yönlü bir seyir izlenirken ABD vadeli işlemlerinde yatay bir görünüm hakim. 
  

Döviz… Haftanın ilk işlem günü Haftaya 1.84 düzeyinde başlangıç yapan USDTL kotasyonları, gün içinde €/$ paritesinin 1.3650 seviyesine kadar yükselmesi ile 1.83’e kadar geriledi. Küresel piyasalardaki iyimserlik ile birlikte 1.8280 düzeyinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.8350-1.8150 bandını korumasını öngörüyoruz. 

 
Tahvil & Bono… Haftaya ortalama %8.33 düzeyinde açılış yapan gösterge tahvil faizi, ABD bono piyasalarının kapalı olmasına bağlı olarak dar bantta hacimsiz bir seyir gösterdi. Güniçinde %8.36-%8.28 aralığında işlem gören gösterge bileşik faiz günü başlangıç seviyesinde tamamladı. Hazine ihalelerininin gerçekleştirileceği güne %8.31 düzeyinde başlayan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %8.40-%8.20. 
 

Emtia… Küresel piyasalardaki iyimserlik petrol talebine ilişkin olumlu algı yarattı. Öyle ki, NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 86 USD’ye yaklaşırken BRENT petrol 109 USD’yi aştı. Euro Bölgesi sorununa ilişkin mesajlar ile birlikte €/$ paritesinin güçlenmesi altın fiyatlarını  yukarı taşıdı. Altının ons fiyatı dün 1,679 USD’ye çıktı. Bugün Türkiye’de Ağustos ayı ödemeler dengesi rakamları takip edilecek. ABD Merkez Bankası, Para Politikası Toplantı Tutanakları yayınlanacak. 
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Zamanin Ruhu…

Almanya Basbakani Merkel ile Fransa Cumhurbaskani Sarkozy’nin bu hafta sonu gerceklestirdikleri ikili zirveden “Avrupa bankacilik sistemini desteklemek adina ne gerekiyorsa...

Kapat