Başar Yıldırım: Sırada Ne Var?

Fitch’in ABD bankalarına yönelik uyarısı ABD borsalarında değer kayıplarına neden olurken İtalya’da Mario Monti’nin yeni kabineyi sunması Avrupa’da genel itibarıyla yatay bir kapanış izlenmesini beraberinde getirdi.

 
Derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD’li bankaların PIIGS ülkelerine karşı yükümlülükleri konusunda mevcut durumda bir sıkıntı olmamasına rağmen ilgili ülkelerde sorunların derinleşmesi halinde ciddi riskler ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.
 

İngiltere Merkez Bankası Başkanı’nın Avrupa borç krizinin küresel ekonomi üzerindeki yaratacağı sıkıntıya bağlı olarak İngiltere’nin de zayıf bir ekonomik görünüme sahip olduğunu vurguladı.
 

Tüm bu gelişmeler ABD hisse senedi endekslerinde sert düşüşler görülmesine neden olurken açıklanan ekonomik verilerdeki pozitif görünüm değer kayıplarını bir miktar sınırladı. Öyle ki, sanayi üretimi beklentilerin üzerinde artış sergilerken NAHB konut fiyat endeksi de sürpriz bir biçimde öngörülerin üzerinde açıklandı. ABD borsalarında ortalama %1.66 seviyesinde düşüş izlendi. Bu sabah Yunanistan’da Papademos hükümetinin güven oyu aldığı belirtildi. Asya borsalarında karışık bir seyir gözlenirken ABD vadeli işlemlerinde yukarı yönlü bir görünüm hakim. Avrupa vadeli işlemlerinde ise hafif satıcılı bir seyir görülüyor. 

 
Döviz… Dün 1.8050 seviyesinde açılış yapan bankalararası dolar kotasyonları, €/$ paritesinin 1.3410’a kadar gerilemesi ile 1.8115’e kadar yükselse de, paritenin yeniden 1.35 seviyesine kadar yükselmesine bağlı olarak 1.80 seviyelerine indi. 2.1225’e kadar ulaşan sepet kur ise akşam saatlerine doğru 2.1165’e geriledi. Bu sabah itibarıyla 1.80 düzeyinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonları için gün içi beklenti aralığımız: 1.81-1.78 
 

Tahvil & Bono… Dün sabah ortalama %10.56 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz, sabah gözlenen alıcılı seyir ile %10.36 seviyesine kadar geriledi. Öğleden sonra gözlenen sert satışlar ile birlikte %10.63 seviyesine kadar yükselen gösterge bileşik faiz günü %10.52 düzeyinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla ortalama %10.48 düzeyinde güne başlayan  gösterge tahvil faizinin gün içinde %10.60-%10.25 bandını korumasını öngörüyoruz.

 
Emtia… Enbridge Inc.’in ConocoPhillips’in Seaway hattındaki payını almak üzere anlaşmasının ardından, petrol hattının yönünü değiştireceğini açıklaması NYMEX vadeli ham petrol fiyatının %3.2 artarak 102.6 USD’ye kadar yükselmesini beraberinde getirdi. BRENT petrol ise 112 USD’ye yakın bir seviyede işlem görüyor. €/$ paritesinde gözlenen düşüş (ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması) altın fiyatlarında aşağı yönlü seyri sürdürdü. Dün 1,757 USD’ye kadar gerileyen altının ons fiyatı bu sabah itibarıyla 1,767 USD seviyesinde işlem görüyor. Bugün ABD’de Ekim ayı Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri takip edilecek. ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları açıklanacak. ABD’de Kasım ayı Philadelphia Fed İmalat Endeksi izlenecek.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Emme Basma Tulumba

 Aralık Vadeli Endeks Kontrat     Tüm dünya analistlerine, ekonomi yorumcularına spikerlerine ve piyasadaki yatırım danışmanlarına Avrupa borç krizi ile...

Kapat