Başar Yıldırım: Sanayide Yumuşak İniş…

*  TUİK tarafından açıklanan rakamlara göre sanayi üretimi, Ağustos ayında ortalama piyasa beklentisinin altında yıllık %3.8 seviyesinde artış kaydetti. Yılın ilk 8 aylık döneminde yıllık artış %9.4 düzeyinde gerçekleşti.

   
*  Ham veriler, Ağustos ayında bir önceki aya göre %7 seviyesinde bir gerilemeye işaret ederken, mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış veriler aylık bazda %2.6’lık bir azalma gösteriyor, ki bu oran Haziran 2010’dan bu yana izlenen en sert aylık düşüşe tekabül ediyor. Takvim etkisinden arındırılmış veriler çerçevesinde yıllık değişimlere bakıldığında ise sanayi üretiminin %3.8 ile Ekim 2009’dan bu yana en düşük artışı sergilediği gözleniyor.

  
*  Aylık bazda %8 seviyesinde düşüş izlenen imalat sanayinin ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %4.9 arttığı gözleniyor. Mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre bakıldığında ise imalat sanayinin aylık %2.3 gerilediği görülüyor. Yalnızca takvim etkilerinden arındırıldığında ise, imalat sanayinin bir önceki yılın aynı ayına göre ham veriler ile paralel bir artış sergilediği izleniyor.

 
Güçlü Temmuz verisinin ardından Ağustos ayı sanayi üretimi rakamları imalat sanayiinde aşağı yönlü bir görünüme işaret ediyor. Ağustos aylarında fabrikaların bakıma alınması bir kenara bu yıl Ramazan tatilinin de ilgili aya denk gelmesi düşük büyümenin arkasındaki temel sebepler arasında yer alıyor. Ancak, takvim etkisi ve mevsimsellikten arındırılmış veriler de sanayideki büyüme hızında ivmenin azaldığını ortaya koyuyor, ki bu durum ise TCMB’nin yumuşak iniş senaryolarını destekliyor.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Baroin: Dexia’nın ardından bankalar güvende

Fransa Maliye Bakanı Baroin, Dexia'nın ardından Fransız bankalarının risk altında olmadığını vurguladı

Kapat