Başar Yıldırım: QE3’e Fazla Mı Umut Bağlandı?

Çin, Almanya ve Euro Bölgesi imalat sektörüne yönelik endekslerdeki pozitif seyir ile güne olumlu bir başlangıç yapan piyasalarda, ABD üçüncü parasal genişlemeye (QE3) ilişkin beklentilerin devam ediyor olması küresel borsalarda değer kazançlarının sürmesini sağladı.
 

ABD’de tahminlerden olumsuz gerçekleşen yeni konut satışları ve Richmond Fed imalat endeksi ise, ekonomideki yavaşlama sinyallerini destekleyerek üçüncü parasal genişleme paketine ilişkin umutları daha da artırdı. Bu anlamda Cuma günü Jackson Hole toplantısında konuşma yapacak ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke üzerinde baskı artmaya devam ediyor.
 

Mali sektör hisselerinde, ABD Tasarruf ve Sigorta Mevduatı Fonu, FDIC’nin sorunlu bankalar listesinde 2006’dan bu yana ilk kez azalma görülmesi kayıpların geri alınmasını sağladı.
 

Tüm bu gelişmeler ile Dow Jones endeksi %3, S&P500 %3.4 ve Nasdaq %4.3 yükselirken Stoxx Europe 600 endeksi %0.8 değer kazandı.

  
Bu sabah alıcılı bir başlangıç Asya borsalarında, Moody’s’in Japonya’nın notunu Aa3’e düşürmesi ve Çin’de beklentilerin altında kalan şirket karları ile değer kayıpları izleniyor. ABD vadeli işlemlerinde aşağı yönlü bir görünüm söz konusu iken Avrupa vadeli işlemlerinde pozitif bir seyir gözleniyor.
 

Döviz… Dün sabah 1.7830 seviyesinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonları, TCMB’nin politika araçlarında değişiklik yapmamasına bağlı olarak 1.7770’e kadar gerilese de, yeniden 1.7870 seviyelerine kadar yükseldi. Sepet kurun ise 2.18’in altına gerildiği görüldü. Bu sabah 1.7740 seviyesinde güne başlayan USDTL kotasyonlarının gün içinde 1.78-1.7650 bandını korumasını öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Dün %7.85 seviyesinde açılış yapan gösterge bileşik faizi, TCMB’nin faiz indirim beklentisine bağlı olarak %7.77 seviyesine kadar geriledikten sonra, Para Politikası Kurulu’ndan bu yönde bir kararın çıkmaması ile %7.92’ye kadar yükselerek günü %7.89 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla %7.85 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz için gün içi beklenti aralığımız: %8.00-%7.70.
 

Emtia… 1,900 USD’yi aştıktan sonra gözlenen kar satışları ile 1,827 USD’ye kadar gerileyen altın fiyatlarının ekonomik verilerdeki olumsuz seyir ile birlikte yeniden 1,840 USD’nin üzerine çıktığı görülüyor. Petrol fiyatları da, düşük talep beklentisi ile aşağı yönlü seyrini koruyor. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 85.4 USD seviyesinde iken BRENT petrol 109.2 USD düzeyinde işlem görüyor. Bugün Almanya’da Ağustos ayı IFO Endeksi takip edilecek.  Euro Bölgesi Haziran ayı Yeni Sanayi Siparişleri verisi izlenecek.ABD, Temmuz ayı Dayanıklı Tüketim Malı Siparişleri açıklanacak.  ABD’de Haziran ayı Konut Fiyat Endeksi yayınlanacak.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lider Forex: Altında Düşüşler Bitti mi ?

EUR/USD ANALİZ   ABD Merkez Bankası’nın eski başkanı Alan Greenspan, Euro’daki kırılmaların ABD ekonomisini de yavaşlatabileceğini savundu. Washington’da konuşan Greenspan,...

Kapat