Başar Yıldırım: Oylama Sonucu Hem Paketin Hem Piyasaların Önünü Açtı…

Yunanistan parlamentosunda hükümetin kemer sıkma politikalarına yönelik orta vadeli mali programının kabul edilmesi, 12 milyar € tutarındaki AB/IMF destek paketinin beşinci diliminin Temmuzda serbest bırakılmasının önünü açarken küresel borsalarda yukarı yönlü bir seyir izlenmesini beraberinde getirdi.
  

ABD’de ek olarak bekleyen konut satışlarının beklentilerin üzerinde artış  sergilemesi ile ABD Merkez Bankası’nın debit kart işlem ücretlerini beklenenin altında tutması piyasalardaki alıcılı seyri destekledi.
 

Tüm bu gelişmeler ile birlikte ABD hisse senedi endekslerinde dün ortalama %0.60 seviyesinde yükseliş izlenirken Avrupa Stoxx Europe 600 endeksi %1.7 değer kazandı.
 

Yunanistan’da ilk oylama sonucu olumlu olmakla birlikte önümüzdeki döneme yönelik riskler devam ediyor. Daha fazla yardım fonu için Başbakan Papandreou’ın varlık satışı ve bütçe kesintilerinden oluşan 78 milyar USD tutarındaki önlem paketini kabul ettirmek zorunda. Diğer yandan ülkede kamu borcu önümüzdeki yıllarda da yüksek kalmaya devam edecek. Bu da yardım paketleri sonlanınca piyasalardan yeni fon bulma adına sıkıntılara yol açabilir.
 

Bu sabah itibarıyla Asya borsalarında değer kazançları gözlenirken Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde yatay bir görünüm hakim.
 

Döviz… Dün sabah itibarıyla 1.6380 düzeyinde açılış yapan USDTL kotasyonları, gün içinde 1.6450’ye kadar yükselirken EURTL, 2.3670 maksimum seviyesini gördü. Bu kapsamda gün içinde sepet kurun 2 seviyesinin üzerine attığı izlendi. Gün içinde 1.4450’ye kadar yükselen €/$ paritesi Yunanistan’da paketin onaylanması ile birlikte 1.4370’lere geriledi. Akşam saatlerinde $/TL 1.63’ün altında gerilerken €/TL’nin 2.35’e düştüğü ve bu anlamda sepet kurun 1.99’un altına indiği gözlendi. Bu sabah itibarıyla 1.6220 düzeyinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının 1.63-1.6150 bandını korumasını öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Dün % 9.18 düzeyinde güne başlayan gösterge bileşik faiz, için gün içinde %9.21-%9.13 bandında hareket ettikten sonra Yunanistan’daki paket oylamasına bağlı alıcılı seyir ile birlikte günü %9.14 seviyesinde tamamladı. Bu sabah tezgahüstü piyasalarda %9.12 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %9.20-%9.00.
 

Emtia… IEA’nın petrol arzını artıracağına yönelik haberinin ardından hızla düşen petrol fiyatları 3 gündür yükseliyor. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları dün 95 USD’ye kadar yükselirken BRENT petrol 112.5 USD’ye çıktı. Yunanistan’daki oylamanın olumlu yansıma bulması ile Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta faiz artıracağına dair spekülasyon Euro’nun değer kazanmasını sağlarken altın fiyatlarının 1,500 USD’ye gerilemesine neden oldu. Bu sabah ise altın fiyatlarının 1,512 USD seviyesinde işlem gördüğü izleniyor. Bugün Türkiye’de 1. çeyrek ekonomik büyüme ile Haziran ayı dış ticaret verileri açıklanacak. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile Chicago PMI rakamı izlenecek.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: 28 Milyar Euroluk Coşku

Yunanistan Parlamentosu’nda  beş yıllık orta vadeli kemer sıkma önlemleri yasa tasarısının onaylanması ile Avrupa ve ABD piyasaları rahat bir nefes...

Kapat