Başar Yıldırım: Ne EFSF’ymiş…

Dün piyasalar, Çin’de beklentilerin altında kalan 3.çeyrek büyüme rakamı, IBM’in analist öngörülerini tatmin etmeyen bilançosu ve Moody’s’in Fransa’nın kredi notuna ilişkin uyarısı ile güne satıcılı bir başlangıç yaptı.

  
Avrupa piyasaları (Stoxx Europe 600 endeksi) ilgili gelişmeler ile günü %0.4’lük düşüşle tamamlarken İngiliz Guardian gazetesinin Almanya ve Fransa’nın Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nu (EFSF) 2 trilyon €’ya yükseltmek üzere anlaşmaya vardığına yönelik haber ile Bank of America’nın karının beklentileri aşması mali hisseler önderliğinde güçlü kazançlar görülmesini sağladı. KBW ve S&P bankacılık endekslerinde ortalama %6 seviyesinde yükseliş yaşanırken Dow Jones ve S&P500 endeksinde ortalama %2 seviyesinde değer kazancı izlendi. Olumlu gelişmelere ek olarak ABD’de konut sektörüne yönelik öncü gösterge niteliğinde olan NAHB endeksinin tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi de piyasalardaki iyimser havayı destekledi.
  

Piyasalar kapandıktan sonra açıklanan Apple karı piyasaları tatmin etmezken Moody’s İspanya’nın kredi notunu 2 basamak indirerek A1’e düşürdüğünü açıkladı. Bu sabah itibarıyla Asya borsaları ile Avrupa borsalarında nda yukarı yönlü bir seyir gözlenirken ABD vadeli işlemlerinde hafif düşüşler izleniyor. 
 

Döviz… Dün sabah itibarıyla 1.8660 seviyesinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonları, tahminlerimize paralel 1.8750’yi aşarken TCMB’nin döviz satım ihalesi ile 1.8650’lere gerilese de sürpriz doğrudan döviz satım müdahalesine bağlı olarak 1.8490’a kadar geriledi. Ancak müdahale sonrası kurun yeniden 1.8640’lara çıktığı gözlendi. Sepet kur ise 2.20’nin üzerinde korundu. Güne 1.8550 düzeyinde başlangıç yapan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde düzenlenecek döviz satım ihalesi ve doğrudan müdahalelere bağlı olarak 1.84 seviyesine kadar gerileyebilir. 
   

Tahvil & Bono… Dün sabah ortalama %8.68 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz, kurlardaki yüksek seyre bağlı beklenen TCMB döviz satım ihalesine bağlı gözlenen alımlarla%8.54’e kadar gerilerken TCMB’nin doğrudan döviz satım müdahalesi ile %8.48’e kadar geriledikten sonra günü %8.55 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla ortalama %8.53 düzeyinde açılış yapan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %8.60-%8.40.. 
  

Emtia…  Dün 86 USD seviyesinde işlem görmeye başlayan NYMEX vadeli ham petrol fiyatları gün içinde 89 USD’ye kadar yükseldikten sonra günü 88.3 USD seviyesinde tamamlarken BRENT petrol 111 USD seviyesinde kapanış yaptı. Dün 1,630 USD’ye kadar düşen altının ons fiyatının bu sabah 1,661 USD seviyesinde işlem gördüğü izleniyor. Bugün Euro Bölgesi’nde Ağustos ayı Cari Açık açıklanacak. ABD’de Eylül ayı TÜFE, ile Konut Başlangıçları, ve İnşaat Ruhsatları izlenecek. ABD’de Beige Book yayınlanacak. Amex, US Bancorp, E-bay, Morgan Stanley, Bank of NY Mellon karları açıklanacak.

  

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Dışarıda Merkozy; İçeride Merkezi…

Avrupa menşeili tedirginlikler, Çin ekonomisinin son iki yılın en düşük hızındaki büyüme rakamları ve ABD’de Goldman Sachs’ın beklentilerden kötü gelen...

Kapat