Başar Yıldırım: Merkez Bankaları’ndan Jest…

Avrupa Merkez Bankası’nın ABD, İngiltere, Japon ve İsviçre Merkez Bankası ile koordineli bir biçimde bankalara USD likiditesi sağlayacağına ilişkin karar dün küresel hisse senedi endekslerinde güçlü değer kazançları görülmesini sağladı.
 

Dün sabah Almanya ve Fransa’nın Yunanistan’ı desteklemeye devam edeceği ve ülkenin Euro Bölgesi içerisinde kalmasına yönelik görüşü ile güne olumlu bir başlangıç yapan piyasalarda Merkez Bankalarının kararı piyasalardaki yukarı yönlü seyri destekledi. Beş Merkez Bankası , yıl sonuna kadar yeterli nakdi sağlamak adına Euro Bölgesi’ndeki bankalara sağladığı 3 aylık fonlamayı genişleteceğini açıkladı.
  

ABD’de açıklanan verilere bakıldığında haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Haziran sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ağustos ayı sanayi üretimi beklenmedik bir biçimde yükseliş kaydederken NY ve Philadelphia Fed imalat endeksi olumsuz bir görünüm sergilemeye devam etti.
 

Tüm bu gelişmeler ile ABD borsaları %1.6 yükselirken Stoxx Europe 600 endeksi %2 değer kazandı.

 
Bu sabah itibarıyla Asya borsaları ile Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde yukarı yönlü bir seyir izleniyor.
 

Döviz… Dün sabah 1.7780 düzeyinde güne başlayan $/TL kotasyonları, sabah 1.79 seviyesine kadar yükselse de global piyasalardaki olumlu görünüm ve €/$ paritesindeki yükseliş ile 1.7730’a kadar geriledi, ancak akşam saatlerine doğru yeniden 1.7825 seviyelerine yükseldi.Sepet kur ise EURTL kotasyonlarındaki artışa bağlı olarak 2.1280 seviyelerini gördü. Haftanın son işlem günü 1.7820 seviyesinde açılış yapan USDTL kotasyonlarının gün içinde 1.79-1.77 bandını korumasını öngörüyoruz.
  

Tahvil & Bono… Dün sabah ortalama %8.23 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz, küresel borsalardaki olumlu seyir ve gün içinde gözlenen tepki alımları ile %8.04’e kadar geriledikten sonra günü %8.09 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla ortalama %8.08 düzeyinde güne başlayan gösterge tahvil faiz için gün içi beklenti aralığımız: %8.15-%7.95.. 
 

Emtia… Merkez Bankalarının piyasaya likidite sunmasına ilişkin kararı altın fiyatlarında aşağı yönlü bir seyir görülmesini beraberinde getirdi. Altının ons fiyatı, dün 1,765 USD’ye kadar gerilerken bu sabah 1,774 USD düzeyinde işlem görüyor. Petrol fiyatları ise piyasalardaki iyimser havaya bağlı olarak dün yükseliş kaydetti. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 90 USD’ye yaklaşırken BRENT petrol 113 USD’ye ulaştı. Bugün ABD’de Eylül ayı Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak. Polonya’da gerçekleşecek ECOFIN toplantısı takip edilecek.
  

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Halkbank – NÖTR; Endeksin Üzerinde Getiri

Halkbank,  Basında çıkan haberlere göre Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan yatırımcı konferansında yaptığı açıklamada 2011 yılı karının 2010’a yakın olmasını...

Kapat