Başar Yıldırım: Kriz Roma’yı yaktırdı…

Haftanın son işlem günü, Google’ın beklentilerin üzerinde gerçekleşen 3. çeyrek kar rakamı ile pozitif bir başlangıç yapan piyasalarda ABD perakende satış verisinin ekonomi adına olumlu sinyaller vermesi ile G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısnda Avrupa borç krizine yönelik görüşmelerin başlaması hisse senedi endekslerinde güçlü değer kazançları izlenmesini sağladı.
 

Ekim ayı öncü Michigan tüketici güven endeksinin öngörüleri tatmin etmemesi hafif satış baskısı yaratsa da yukarıda bahsettiğimiz gelişmeler ile borsalarda yukarı yönlü bir seyir görüldü. 
  

Avrupalı liderler Yunan bonolarında yapılacak kesinti oranının %50′ye çıkarılmasını düşünürken Çin’den Brezilya’ya, ülkelerin Avrupa borç krizi ile mücadele etmek adına IMF kaynaklarını artıracakları belirtildi. 

 
ABD borsalarında Cuma günü ortalama %1.7 seviyesinde yükseliş izlenirken İspanya’nın not indirim haberinin etkisiyle Stoxx Europe 600 endeksi ABD piyasalarının altında %0.8 değer kazandı.
 

Haftalık gelişmelere bakıldığında, hafta başında Almanya ve Fransa, ilerleyen günlerde Avrupalı diğer liderlerden gelen umut verici açıklamalar, Avrupalı bankaların yeniden sermayelendirilmesine yönelik planın 3-4 Kasım’daki G-20 toplantısına kadar hazırlanacağı, krizden etkilenecek bankaların destekleneceği, Yunanistan’a sağlanan kredinin 6. diliminin serbest bırakılacağı ve koordineli bir biçimde Avrupa borç krizine çözüm bulunacağına yönelik söylemler ile Slovakya’da EFSF’nin artırılmasına yönelik kararın kabul edilmesi haftalık bazda kuvvetli yükseliş izlenmesini beraberinde getirdi. Haftalık değişimlere bakıldığında Dow Jones %5, S&P500 %6 ve Nasdaq %8 seviyesinde değer kazanırken Stoxx Europe 600 endeksi %3 artış kaydetti.
 

Bloomberg kaynaklı, Cuma günü Paris’te başlayan G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısından sızan detaylara göre küresel ekonomi için sistemik olarak önem arzeden 50 bankadan oluşan bir liste çıkarılacağı ve bunun 4 Kasım’da sona erecek G-20 toplantısında açıklanacağı belirtildi. 

 
Bu hafta 23 Ekim’de gerçekleştirilecek Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ne yönelik umutlar piyasaların seyrinde etkili olacak iken ABD 3. çeyrek bilançoları önemle izlenecek. ABD’de imalat, enflasyon ve konut sektörüne yönelik veriler açıklanırken Türkiye’de bütçe ve işgücü istatistikleri yayınlanacak. Bu hafta yerel piyasalarda TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı takip edilecek. Bu sabah Asya borsaları ile Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde yukarı yönlü bir seyir izleniyor.
 

Döviz… Haftanın son işlem günü 1.8350 düzeyinde başlangıç yapan USDTL kotasyonları, €/$ paritesinin 1.39’a kadar yükselmesine rağmen TCMB’nin döviz satım ihalesi açmaması ile kurumsal müşteri alımlarına bağlı gün içinde 1.8430 seviyesine kadar yükselirken sepet kur 2.20’ye dayandı. Haftaya 1.8310 düzeyinde başlangıç yapan bankalararası dolar kotasyonları için gün içi beklenti aralığımız: 1.84-1.82.
  

Tahvil & Bono… Cuma sabahı ortalama %8.35 düzeyinde açılış yapan gösterge bileşik faiz, sepet kurun zayıflamasına bağlı olarak gözlenen hacimsiz satışlar ile birlikte gün içinde %8.48 maksimum seviyesine kadar yükseldikten sonra haftayı %8.43 seviyesinde tamamladı. Bu  sabah tezgahüstü piyasalarda ortalama %8.40 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizinin gün içinde %8.45-%8.25 aralığında hareket etmesini bekliyoruz.
 

Emtia… Cuma günü yukarıda bahsettiğimiz olumlu gelişmeler petrol fiyatlarını yukarı taşıdı. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 87 USD’ye yaklaşırken BRENT petrol %3.6′lık yükselişle 115 USD’ye ulaştı. Haftanın son işlem günü 1,685 USD seviyesine kadar yükselen altının ons fiyatı bu sabah 1,682 USD düzeyinde işlem görüyor Bugün Türkiye’de Eylül ayı merkezi yönetim bütçesi açıklanacak. Türkiye’de Temmuz ayı işgücü istatistikleri ve Eylül ayı tüketici güveni yayınlanacak. ABD’de Eylül ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı takip edilecek. ABD’de Ekim ayı NY Fed imalat endeksi izlenecek.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Sermaye Piyasalarında Devrim

Geçen hafta yayınlanan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tebliği yalnız sermaye piyasamızda değil, Türk ekonomisinde de bir devrim niteliğinde. Tebliğe göre,...

Kapat