Başar Yıldırım: Kabin Ekibi, Düşüş Pozisyonu Alınız…

Küresel borsalar dün ekonomik durgunluk ve borç krizinin yayılacağı  endişesi ile tabir-i caizse çöktü.
 

ABD’deki ekonomik verilerin yavaşlamaya işaret etmesi bir yana Avrupa borç krizinin İtalya ve İspanya’ya yayılacağı endişesi sert değer kayıpları gözlenmesine neden oldu.
 
ABD’de Dow Jones endeksi %4.3, S&P500 %4.8 ve Nasdaq %5.1 geriledi. Avrupa’da da Stoxx Europe 600 endeksi %3.4 değer kaybetti.
 

Faizleri beklentilere paralel değiştirmeyen Avrupa Merkez Bankası başkanı Trichet, ekonominin hız kaybetmeye devam ettiğini ve belirsizlik görüldüğünü vurguladı. Trichet ayrıca, politika yapıcıların finansal piyasalardaki endişeleri bastırmak adına bankalara ek nakit sağlayabileceğini belirtti.Diğer yandan Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin bölgedeki çevre ülkelerin dışına da yayıldığı uyarısı ile Avrupa finansal istikrar fonu ile ilgili yeniden değerlendirilmelerde bulunulması çağrısı yaptı.
 

Bir gün önce olağanüstü toplantı kararını açıklayan TCMB’nin faiz koridorunun daraltılmasına yönelik beklentilerin yanında, politika faizini de düşürmesi, piyasalarda şok etkisi yarattı. Enflasyon raporunda belirtilen “küresel ekonomideki sorunların daha da derinleşmesine” ilişkin risk senaryosu gözönüne alındığında ise yine aynı senaryo içinde yer alan “yurt içi iktisadi faaliyetin durgunluğa girmesi” durumu henüz söz konusu olmadığından politika faizinde düşüş olasılığı piyasalarda düşük görülüyordu. Bu kapsamda yurtiçi iktisadi faaliyetin durgunluğa girmesi riskine dair sorgulamalar başlayacaktır. Öyle ki, TCMB’nin elinde piyasanın data setinden ötesi bulunduğu düşünülüyor. 23 Ağustos öncesi tüm kararların bir anda alınmış olması önümüzdeki dönem görünümüne dair soru işaretlerini artırıyor.
 

Bu sabah Asya borsalarında %3-%5 arası değer kayıpları görülürken Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde keskin düşüşler devam ediyor.
 

Döviz… Dün sabah 1.70 seviyesine açılış yapan $/TL kotasyonları, TCMB’nin politika faizini sürpriz bir biçimde düşürmesi ile 1.74 seviyesine yaklaştı. Döviz satım ihalesine ilişkin açıklama ile 1.7130’lara gerileyen bankalararası dolar kotasyonları, küresel piyasalardaki sert değer kayıpları ile yeniden 1.7350 seviyesini aştı. Bu harekette dün 1.4090’a kadar gerileyen €/$ paritesinin de etkisi hissedildi. Bu sabah itibarıyla 1.74 düzeyinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonlarının gün içinde 1.76-1.71 bandında dalgalanmasını tahmin ediyoruz.
 
Tahvil & Bono… Dün %8.63 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz, TCMB’nin kararlarının genişleyici yöne dönmesi ile birlikte gözlenen yoğun yabancı alımları ile birlikte %8.41 seviyesine kadar geriledikten sonra günü %8.47 seviyesinde tamamladı. Güne tezgahüstü piyasalarda %8.55 düzeyinde başlayan gösterge tahvil faizi için gün içi tahmin aralığımız: %8.65-%8.40.

 
Emtia… Küresel ekonomilere dair endişeler petrol ve altın fiyatlarını da vurdu. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 85.6 USD’ye kadar gerilerken BRENT petrol 106.7 USD seviyesine düştü. Dün yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki pozisyonlarındaki kayıpları karşılamak için altın stoklarını azaltmaları, ons fiyatının 1,645 USD’ye kadar gerilemesine yol açtı. Bu sabah itibarıyla ise altın fiyatlarının 1,661 USD’ye yükseldiği izleniyor. Bugün Almanya’da Haziran ayı  Sanayi Üretimi verisi yayınlanacak.  ABD’de Temmuz ayı işgücü istatistikleri önemle takip edilecek.

 

BASAR YILDIRIM

TSKB

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Merkez ‘gamlı baykuş’ gibi…

AB Merkez Bankası Avrupa’da ılımlı bir büyüme öngörürken Türkiye Merkez Bankası, çok kötüye gidecek bir Avrupa ve ikinci dibi yapacak...

Kapat