Başar Yıldırım: İyi Haber Arzında Daralma…

Avrupa borç sorununa yönelik endişeler, derecelendirme kuruluşlarının  kararları ile piyasaları baskı altında tutmaya devam ediyor.
 

Haftanın son işlem günü Fitch’in Yunanistan’ın kredi notunu düşürmesinin ardından haftasonu da S&P’nin İtalya’nın görünümünü negatife çekmesi, piyasaların haftaya negatif bir başlangıç yapmasını beraberinde getirdi. Avrupa’da PMI imalat ve hizmet endekslerinin de beklentilerin altında gerçekleşmesi bölge borsalarında değer kayıplarının sürmesine neden oldu.
 

ABD piyasalarında da Avrupa ekonomilerine ilişkin borç krizinin derinleşmeye devam ettiği ve ekonomik toparlanmanın yavaşlayacağı endişesi ile düşüşler gözlenirken Chicago Fed Ulusal Aktivite endeksinin beklenmedik bir biçimde sıfırın altında gerçekleşmesi hisse senedi endekslerinde %1’in üzerinde değer kayıpları görülmesini beraberinde getirdi. Avrupa Stoxx Europe 600 endeksinde ise düşüşler %2’ye yaklaştı. Moody’s ve Fitch, İtalya’nın not görünümünü değiştirecek herhangi bir durum olmadığını açıklasa da, kayıplara engel olunamadı. Avrupa Merkez Bankası’ndan Ewald Nowotny ise, bankanın Yunan devlet tahvillerini teminat olarak kabul edebileceklerini açıkladı.

 
Bu sabah imalat artış hızının azaldığı Çin’de düşüşler görülürken diğer Asya borsalarında yukarı yönlü bir görünüm söz konusu. Fitch’in Belçika’nın görünümünü negatife çekmesi ile Moody’s’in Yunanistan’ın temerrüte düşmesinin AB’nin diğer sorunlu ülkelerinin de notlarını olumsuz etkileyeceğini belirtmesine bağlı olarak Avrupa vadeli işlemlerinde değer kayıpları görülüyor. ABD vadeli işlemlerinde ise yatay bir seyir izleniyor.

 
Döviz… Dün sabah Fitch’in İtalya’nın görünümünü negatife çekmesi ile birlikte 1.5950 düzeyinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonları gün içinde 1.6115’e kadar yükseldikten sonra akşam saatlerine doğru 1.6040 seviyelerine geriledi. €/$ paritesinin ise dün 1.3970 seviyesine kadar geriledikten sonra 1.4050’lere çıktığı  gözlendi. Bu sabah 1.60 düzeyinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonlarının bugün 1.61-1.59 bandını korumasını öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Haftaya %8.98 düzeyinde başlayan gösterge tahvil faizi, sabah gözlenen yoğun satıcılı seyir ile birlikte %9.09 bileşik seviyesine kadar yükseldikten sonra Moody’s ve Fitch’in İtalya’ya yönelik olumlu açıklamalarına bağlı olarak gözlenen tepki alımları ile birlikte günü %8.96 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla %8.97 seviyesinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz için gün içi beklenti aralığımız: %9.05-%8.85.

 
Emtia… Avrupa borç krizine ilişkin endişeler dün petrol fiyatlarının gerilemesine neden olsa da, Libya petrol arzındaki düşüşe bağlı olarak Goldman Sachs ve Morgan Stanley’nin fiyat tahminini yükseltmesi bu sabah petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir seyir izlenmesine neden oluyor. NYMEX vadeli ham petrol fiyatı 98.2 USD seviyesinde iken BRENT 110.5 USD düzeyinde işlem görüyor. Avrupa borç sorununa yönelik endişeler ile güvenli liman, altın 1,517 USD ile rekor seviyede.

 
Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Moody’s: 14 İngiliz Bankası İncelemede

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 18 İngiliz  bankası için 7 Nisan tarihinde yaptığı açıklama çerçevesinde başlattığı incelemede, 14 bankanın borç...

Kapat