Başar Yıldırım: İtalyanistan ile Güven Artışı…

ABD’de Kasım ayı Michigan tüketici güveni endeksinin beklentilerin üzerinde (Haziran ayından bu yana en yüksek seviyede) gerçekleşmesi ile İtalyan senatosunda tasarruf tedbirlerinin de içinde bulunduğu bütçe yasasının kabul edilmesi haftanın son işlem günü küresel piyasalarda yukarı yönlü seyrin güçlü bir şekilde devam etmesini sağladı.

  
İtalya’da kabul edilen bütçe yasası çerçevesinde devlet bünyesindeki gayrimenkullerin satılması, emeklilik yaşının yükseltilmesi ve akaryakıt üzerinde ek vergi konulması bulunuyor. 
 

Yunanistan’da yeni hükümetin Lucas Papademos tarafından kurulmasının piyasalara verdiği umut, İtalya’da da eski Avrupa Birliği Komisyon üyesi, ekonomist Mario Monti’ye yeni hükümetin kurulma görevinin verilmesi ile devam etti.
 

Tüm bu gelişmeler ile birlikte ABD hisse senedi endekslerinde Cuma günü ortalama %2 seviyesinde değer kazancı gözlenirken Avrupa Stoxx Europe 600 endeksi %2.4 seviyesinde yükseliş kaydetti.
  

Haftanın geneline bakıldığında hafta içinde İtalyan tahvil faizlerinde gözlenen yükseliş, Euro Bölgesi içerisinde yer alan ülkelerin çıkmasına olanak sağlanacağına yönelik haber ve Fransa’nın notunun düşürüldüğüne ilişkin S&P’nin teknik(!) hatası piyasalarda satış baskısı yaratsa da, haftalık bazda değer kazançları gözlendi. ABD’deki olumlu veri akışı ile Yunanistan ve İtalya’daki gelişmeler doğrultusunda geçtiğimiz hafta ABD piyasalarında ortalama %1 seviyesinde artış izlenirken Stoxx Europe 600 endeksi %0.5 yükseldi.

  

Bu hafta Türkiye’de ödemeler dengesi, işgücü istatistikleri ve bütçe rakamları izlenecek. Veri akışının Salı günü yoğunlaştığı küresel piyasalarda Euro Bölgesi ekonomik büyüme rakamları, ABD’de perakende satış, enflasyon, imalat sanayi ve konut sektörüne yönelik veriler takip edilecek. Bu sabah Japonya’daki olumlu büyüme verisine bağlı olarak Asya borsaları ile Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde yukarı yönlü bir seyir izleniyor. 
  

Döviz… Cuma günü 1.7850 düzeyinde işlem görmeye başlayan $/TL kotasyonları, €/$ paritesinin 1.37 seviyesine kadar gerilemesi ile 1.7750 seviyesine kadar geriledi. Sepet kurun ise 2.10 seviyesinin üzerinde kaldığı izlendi. Bu sabah itibarıyla 1.7690 düzeyinde açılış yapan bankalararası dolar kotasyonları için gün içi beklenti aralığımız: 1.7750-1.76. 
   

Tahvil & Bono… Haftanın son işlem günü %9.86 düzeyinde güne başlayan gösterge tahvil faizi, hacimsiz dar bantta bir hareket sergiledi. %10.01-%9.87 aralığında işlem gören gösterge bileşik faiz haftayı %9.92 seviyesinde tamamladı. Haftaya tezgahüstü piyasalarda ortalama %9.91 düzeyinde başlayan gösterge tahvil faizin gün içinde %10.10-%9.80 bandını korumasını bekliyoruz.
  

Emtia… Haftanın son işlem günü yukarı belirttiğimiz gelişmeler petrol fiyatlarında da yukarı yönlü bir seyir gözlenmesini beraberinde getirdi. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları, 99 USD’ye ulaşırken BRENT petrol 114 USD’yi aştı. Altın fiyatlarında ise Cuma günü, 1,790 USD’ye varan bir yükseliş izlenirken bu sabah itibarıyla yukarı yönlü seyrin devam ettiği görülüyor. Bugün Euro Bölgesi, Eylül ayı sanayi üterimi açıklanacak.

 
BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 14 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun hükümeti kurma görevini verdiği Mario Monti, Temsilciler Meclisi ve Senato başkanlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı...

Kapat