Başar Yıldırım: İtalyanca Risk Başkadır…

Yunanistan’daki borç krizinin İtalya ve İspanya’ya yayılacağı endişesi ile ABD’de açığı kapatmaya yönelik herhangi bir anlaşmaya varılamamış olması piyasalarda dün sert satışlar görülmesine neden oldu.
 

İspanya’nın 10 yıllık tahvil getirileri 1997’den bu yana ilk kez %6’yı aşarken İtalya ve İspanya’nın Alman tahvilleri ile getiri farkının rekor seviyelere ulaşması her iki ülkeye ilişkin endişeleri artırdı.
 

Alman Die Welt gazetesine göre, Euro Bölgesi ülkelerinin İtalya’daki krize müdahale anlamında kurtarma fonunu 1.5 trilyon Euro’ya çıkarmak zorunda kalabilir. Financial Times gazetesinin isim vermediği üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre ise, AB liderlerinin Yunanistan’ın bazı tahvillerinde temerrüte düşeceğini kabullenmeye hazırlandıkları belirtildi.
 

Tüm bu gelişmeler ışığında dün ABD borsalarında ortalama %1.5’in üzerinde değer kayıpları gözlenirken Stoxx Europe 600 endeksi %1.4 geriledi. ABD’de KBW bankacılık endeksinde %2.8 seviyesinde düşüş gözlendi.
 

Dün borsa kapanışı sonrası Dow Jones endeksi içerisindeki ilk ikinci çeyrek bilançoyu açıklayan Alcoa’nın karı beklentileri aştı.

 
Bu sabah, Avrupa’ya ilişkin endişelerin sürmesi, Euro’nun Japon yeni karşısında son 4 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ve Japon Merkez Bankası’nın büyüme tahminlerini aşağı çekmesi Asya borsalarında değer kayıplarına neden oluyor. ABD ve Avrupa vadeli işlemlerinde de aşağı yönlü bir seyir görülüyor.

 
Döviz… Haftanın ilk işlem günü 1.6320 düzeyinde işlem görerek başlayan USDTL kotasyonları, İtalya’ya bağlı endişeler ile 1.4025 seviyesine kadar gerileyen €/$ paritesine bağlı olarak 1.6450‘ye kadar yükseldi. Haftaya 1.9778 seviyesinde başlayan sepet kurun ise 1.9815’e kadar yükseldikten sonra, €/TL’deki düşüşe bağlı olarak 1.9738 seviyesine geriledi. Bu sabah 1.65 düzeyinde işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.66-1.64 bandını korumasını öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Haftaya ortalama %8.91 düzeyinde açılış yapan gösterge tahvil faizi, İtalya’daki risk algısının artmasına bağlı gözlenen satıcılı seyir ile %9.03 bileşik seviyesine kadar yükseldikten sonra günü %9.00 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla %9.03 düzeyinde güne başlayan gösterge bileşik faiz için gün için tahmin aralığımız: %9.15-%8.90.
 

Emtia… Avrupa’da borç krizinin yayılma endişesi ile artan petrol stokları NYMEX vadeli ham petrol fiyatlarının 94.6 USD’ye, BRENT petrolün ise 116.6 USD’ye gerilemesini beraberinde getirdi. Kriz anlarının güvenli limanı altının ons fiyatı  ise yeniden 1,550 USD’yi aştı. Bugün Almanya ve İngiltere’de Haziran ayı tüketici fiyatları açıklanacak. ABD’de Mayıs ayı dış ticaret rakamları ile Fed toplantı tutanakları izlenecek.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lagarde: İtalya Kemerleri İki Kat Sıkmalı

IMF Başkanı Christine Lagarde, İtalya’nın ekonomik sağlığını onarmak için kemerlerini sıkma çabalarını ikiye katlaması gerektiğini bildirdi.   Lagarde, Washington’da gazetecilere...

Kapat