Başar Yıldırım: İşgücü İstatistikleri – Temmuz 2011

TUİK işgücü istatistiklerine göre, Temmuz ayında işsizlik oranı %9.1 ile son 4 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşirken tarımdışı işsizlik oranı da %11.8’e geriledi. Haziran ayında işsizlik oranı %9.2 iken; tarımdışı işsizlik oranı %11.9 seviyesindeydi. Mevsimsellikten arındırılmış rakamlara bakıldığında ise işsizlik oranının Mart ayından bu yana ilk kez düşüş göstererek %10.1 seviyesine gerilediği izlendi.
 

İşgücüne katılım ve istihdam oranlarına bakıldığında ise, gerek ham verilerde gerekse mevsimsellikten arındırılmış rakamlarda bir değişim izlenmiyor. Mevsimsellikten arındırılmış işgücüne katılım oranında ufak da olsa bir düşüş görülüyor.

 
Genç nüfusa bakıldığında işgücüne katılım ve istihdam oranlarında yükseliş izlenirken, işsizlik oranının Haziran ayında olduğu gibi arttığı gözleniyor. Erkek ve kadın nüfus ayrımına bakıldığında da erkek nüfusta işsizlik rakamları gerilerken kadın nüfusta işsizliğin arttığı görülüyor. Erkek ve kadın nüfusunda işgücüne katılma oranı sırasıyla %72.9 ve %30.3 düzeylerinde.

   
İşsizlik rakamlarında öngörülerimize paralel (Mart-Temmuz arası konjonktürel düşüş) gerileme devam ederken Temmuz ayı işgücü istatistiklerinde genel itibarıyla durağan bir seyir gözleniyor. İşgücüne katılım ve istihdam oranlarında bir değişim olmaması bu görüşü destekler nitelikte. Gerek mevsimselliğin devreye girecek olması gerekse sanayi üretiminin artış hızında gözlenen yavaşlamanın da etkisiyle önümüzdeki dönemde işsizlik oranlarında  yükseliş öngörüyoruz.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım Vob Analiz

Ekim Vadeli Endeks Kontrat      Geçtiğimiz haftayı , beklentilerden iyi gelen perakende satış datası ve hafta sonu yapılan G-20...

Kapat