Başar Yıldırım: Hikaye Kaldığı Yerden Devam Ediyor…

·         TCMB ödemeler dengesi verilerine göre, Şubat 2011’de cari açık, piyasa beklentilerinin hafif altında 6.1 milyar ABD doları oldu. Son rakam ile birlikte 12 aylık cari açık rakamı  54.8 milyar ABD doları seviyesine yükseldi.
 
·         Temmuz’dan bu yana gözlenen net enerji ithalatı dışı cari açık açık, Şubat’ta da hızla devam etti. 12 aylık açık 19 milyar ABD doları seviyesine çıktı ki, bu rakam da geçtiğimiz ay kırılan rekorun yenilenmesi anlamına geliyor.
·         Şubat 2011’de 372 milyon ABD doları seviyesinde doğrudan yabancı yatırım girişi izlendi. 12 aylık rakamlara bakıldığında doğrudan yabancı yatırımlar 6.7 milyar ABD doları oldu. Portföy yatırımları, DİBS’lerde gözlenen alıcılı seyrin devam etmesi ile 1.5 milyar ABD doları arttı. 12 aylık rakam bazında portföy yatırımlarında giriş 20.2 milyar ABD dolarına ulaştı.
 
·         Şubat 2011 itibarıyla banka ve özel sektör toplamında yıllık borç çevirme oranı %90 oldu.
 
·         2011 itibarıyla yeniden hareketlenmeye başlayan net hata ve noksan kalemi, Şubat ayında 3.3 milyar ABD dolarında bir girişe işaret etti. Ocak ayındaki 3.7 milyar ABD doları tutarındaki rakam ise 2.2 milyar ABD dolarına revize edildi.  
Şubat ayı rakamları birkaç aydır gözlenen seyirden farklı bir görünüm sergilemiyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve dış ticaret açığı önderliğinde cari açık rakamı genişlemeye devam ediyor.

 
Bu ay cari açığın %53’ü net hata ve noksan, %25’i ise portföy yatırımları ile karşılanıyor ki her iki kalemde cari açık finansmanı kapsamında geçtiğimiz ay da belirttiğimiz üzere pek sağlıklı kalemler değil.
 

Cari açık ve finansmanı konusunun bir müddet daha gündemde olacağı aşikar. Bu kapsamda TCMB politikaları önemle takip edilmeye devam edecek. Kredilerin gelişimi ile bunun iç tüketim ve ithalat üzerindeki etkileri izlenecek kalemler arasında başı çekiyor.
 

Yıl sonunda cari açık/GSYİH oranının %7’yi aşma olasılığını çok yüksek görüyoruz.
  

Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SON DAKİKA: Japonya’da Bir 7.1 Daha

  Japonya’da artçı,  7.1 şiddetinde deprem daha yaşandı.  1 metre yüksekliğinde tsunami alarmı verildi.  Şu anda elimizde hasar veya can...

Kapat