Başar Yıldırım: Herşey İyi, Tek Sorun Kredi Notu (!)…

ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin oluşturduğu Süper Komite’de bütçe açığının 1.2 trilyon USD azaltılmasına yönelik paket üzerinde mutakabata varılamamış olması, ülkenin kredi notuna ilişkin ek bir endişe yaratırken küresel borsalarda sert değer kayıpları görülmesini beraberinde getirdi.
 

Diğer yandan Moody’s’in Fransa’da artan tahvil faizlerinin ülkenin mali durumu üzerinde baskı yaratacağını açıklaması da Fransa’nın AAA seviyesindeki kredi notunun tehlikede olduğu endişesine yol açtı.
 

Tüm bu gelişmeler ile birlikte ABD borsalarında %2 seviyesinde düşüş izlenirken Avrupa Stoxx Europe 600 endeksi %3.2 geriledi.

 

ABD’de bütçe açığını azaltmak üzere anlaşılamamış olması, Ocak 2013’ten itibaren otomatik kesintilerin devreye girmesini ve büyüme rakamları üzerinde olumsuz etkide bulunacağı anlamına geliyor.  
 

Yunanistan’da yeni başbakan Papademos, bugün Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ile bir görüşme gerçekleştirecek. Bu sabah itibarıyla Asya borsalarında genel itibarıyla yukarı yönlü bir seyir izlenirken Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde artışlar gözleniyor. 
 
Döviz… Haftaya 1.8260 düzeyinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonları, gelişmekte olan ülkelerde gözlenen para çıkışı ve €/$ paritesinin gerilemesine bağlı olarak 1.8590 seviyesine kadar yükselirken sepet kur 2.18’e kadar çıktı. Bu sabah 1.8550 seviyesinde açılış yapan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.8650-1.8450 bandını korumasını öngörüyoruz. 
 

Tahvil & Bono… Haftanın ilk işlem günü ortalama %10.49 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz, gün içinde %10.64-%10.48 seviyesinde hareket ettikten sonra günü %10.52 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla %10.51 düzeyinde güne başlayan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %10.60-%10.40.
 

Emtia… ABD bütçe kesintilerine yönelik sıkıntılar, Avrupa ekonomilerine ilişkin devam eden endişeler ve ABD’de petrol stoklarının arttığına dair spekülasyon dün petrol fiyatlarında düşüş gözlenmesine neden oldu. Dün 95.4 USD’ye kadar gerileyen NYMEX vadeli ham petrol fiyatları, bu sabah 97 USD’nin hemen altında işlem görüyor. ABD dolarının değer kazanması ile yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki kayıplarının bir kısmını altınlarını nakte çevirerek karşılaması altının ons fiyatını 1,680 USD’nin altına düşürdü. Bugün ABD’de 3. çeyrek  ekonomik büyüme (revize) rakamı izlenecek. ABD’de Kasım ayı Richmond Fed İmalat Endeksi açıklanacak. Euro Bölgesi, Kasım ayı tüketici güveni takip edilecek. ABD Merkez Bankası Toplantı Tutanakları yayınlanacak.
  

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ulukartal Kapital: Baskı Devam Edecek

Euro Yatırım   Piyasalar yeni haftaya da satıs baskısı altında basladı. Dıs piyasalara paralel olarak satıcılı baslayan iç piyasalara,Rekabet kurumunun...

Kapat