Başar Yıldırım: Her Konuda Bir Bekleyiş…

Yunanistan’ın referandum kararının baskı yarattığı piyasalarda ABD kaynaklı gelişmeler günün değer kazançları ile tamamlanmasını sağladı. Ancak, dünkü yükselişin yine geçici olduğunu söylemek çok yerinde olacaktır. Öyle ki, Avrupa’ya ilişkin belirsizlik her geçen gün artıyor.
 

ADP raporuna göre ABD’de özel sektör istihdamının beklentilerin üzerinde artış kaydetmesi küresel piyasalarda yukarı yönlü bir seyir izlenmesini beraberinde getirirken ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin ekonomide daha fazla genişlemenin gerekmesi durumunda varlığa dayalı menkul kıymet alımlarına ek yapılabileceğini belirtmesi de pozitif havayı destekledi. Fed Para Politikası toplantı kararına göre, ekonomik büyümenin 3. çeyrekte hafif de olsa güçlendiği izlenirken aşağı yönlü risklerin sürdüğü belirtildi.

 
Dün G-20 Zirvesi öncesi toplantı gerçekleştiren Merkel ve Sarkozy toplantısında referandum sonucunun Yunanistan’ın Euro para biriminde kalıp kalmayacağını belirleyeceği vurgulandı. Bugün başlayacak G-20 zirvesi birkaç güne kadar büyük umut taşırken Yunanistan’ın referanduma gitmesi bu durumu gölgelemiş durumda. G-20 toplantısında Yunanistan’a yardım planına ilişkin uygulanması beklenen bütçe kesintilerinin başka bir alternatifi olmadığı vurgusu yapılacak.
  

Bugün yeni başkan Mario Draghi önderliğinde gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası’nın vereceği sinyaller de bugünün seyri açısından önem arzediyor. Bu sabah itibarıyla Çin hariç Asya borsaları ile Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde sert düşüşler izlenyor. 
  

Döviz… Dün sabah itibarıyla 1.79 düzeyinde başlangıç yapan USDTL kotasyonlarının gün içinde, €/$ paritesinin 1.38’in üzerine çıkması ile birlikte 1.7750 seviyesine kadar geriledi. Sepet kur ise yeniden 2.11 seviyelerine düştü. Bu sabah 1.7850 düzeyinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.80-1.7750 bandını korumasını öngörüyoruz. Tahvil & 
   

Bono… TCMB’nin repo açmasına bağlı olarak alımların sürdüğü gözlenirken hacimsiz seyrin devam ettiği izlendi. Dün ortalama %10.04 düzeyinde açılış yapan gösterge bileşik faiz, günü %9.95 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla tezgahüstü piyasalarda %10 seviyesinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %10.20-%9.90.
 

Emtia… Yunanistan’ın referanduma gitmesi, Euro Bölgesi borç sorununa ilişkin belirsizliği artırırken petrol fiyatlarında düşüş görülmesine neden oldu. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları dün 91 USD seviyesine gerilerken BRENT petrol bu sabah 108 USD düzeyinde işlem görüyor. Altın fiyatlarına bakıldığında ise dün ons fiyatının 1,716 USD’ye kadar gerilediği gözlenirken bu sabah itibarıyla 1,733 USD düzeyinde bir seyir gözleniyor. Bugün Türkiye’de Ekim ayı enflasyon rakamları takip edilecek. ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları açıklanacak. ABD’de Ekim ayı ISM Hizmet Endeksi ile Eylül ayı Fabrika Siparişleri izlenecek. Avrupa Merkez Bankası toplantı kararı yayınlanacak. 2 gün sürecek G-20 toplantıları başlıyor.
  

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Eti Yatırım: 54.800′ün Altında Zararına da Olsa Hisse Azaltımına Gidilmeli

Global piyasalar bugün ABD ve Avrupa’daki haber akışına göre kendine yön çizecektir. Bu kapsamda, gün boyunca piyasalarda yön belirleyici gelişmeler;...

Kapat