Başar Yıldırım: Her İnişin de Bir Yokuşu Var…

Küresel endişelerin ardından Perşembe günü başlayan değer kazançları haftanın son işlem günü de devam etti. Gerek ABD gerekse Avrupa’da piyasalarda olumsuz algı yaratabilecek gelişmeler yer alsa da sert düşüşlerden yorulan yatırımcılar bardağın dolu tarafını görmeyi tercih etti.
 

Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Salı günü Euro Bölgesi’nde ilişkin sıkıntıları görüşmek üzere toplanacağı haberi piyasaları umutlandırırken Belçika, Fransa, İtalya ve İspanya’da belirli hisseler için açığa satışın yasaklanması yatırımcı güveninde olumlu yansıma buldu. Avrupa Merkez Bankası’nın bankalara sağladığı fon tutarının (marginal lending facility) 227 milyon Euro’ya gerilemesi de iyimser havayı destekledi. Fransa ekonomisinin ikinci çeyrekte %0.3′lük beklentilere rağmen büyüme kaydetmemesi ve Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin beklenmedik şekilde gerilemesi yukarı yönlü seyri değiştirmedi. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak Stoxx Europe 600 endeksinin Cuma günü %3 değer kazandığı gözlendi.
 

ABD’de de Avrupa piyasalarının olumlu yansıması hissedilirken perakende satış verisinin beklentilere paralel olmasına rağmen artış kaydetmesi hisse senedi endekslerini yukarı taşıdı. Michigan tüketici güven endeksinin tahminlerin altında kalması ise piyasalarda yaşanan son gelişmelere bağlanarak çok fazla umursanmadı. ABD’de haftanın son işlem günü hisse senedi endekslerine bakıldığında Dow Jones’un %1.1, S&P500 ve Nasdaq endekslerinin ise sırasıyla %0.5 ve %0.6 değer kazandığı izlendi.

 
Haftalık gelişmelere bakıldığında ABD’nin kredi notunun düşürülmesiyla başlayan endişeler, Fransa ekonomisi ve bankacılık sektörüne ilişkin olumsuz haber akışı, Avrupa borç krizinin yayılma endişesi haftanın ilk üç günü sert değer kayıpları görülmesine neden oldu. Hafta içinde yukarıda saydıklarımız dışında olumlu gelişmeler, Fed’in 3. parasal genişleme yapabileceğine dair beklenti ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerden düşük gelmesi oldu. Haftanın son iki günü Mart 2009′dan bu yana en sert yükselişini sergileyen ABD borsaları hafta içinde gözlenen kayıpların bir kısmını sildi ve değer kayıpları ortalama %1.5 ile sınırlı kaldı. Avrupa Stoxx Europe 600 endeksi ise haftalık bazda yalnızda %0.6 gerilemiş oldu.
 

Bu hafta piyasalar, Salı günü Almanya ve Fransa arasında gerçekleştirilecek görüşmeye odaklanırken veri anlamında Almanya ve Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyüme rakamı önemle takip edilecek. ABD’de ise konut ve imalat sektörüne yönelik veriler ile enflasyon rakamları ön planda olacak.
 

Bu sabah Japonya ve Çin’de değer kazançları gözlenirken diğer Asya borsalarında aşağı yönlü bir görünüm söz konusu.  Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde ise alıcılı bir seyir gözleniyor.
 

Döviz… Haftanın son işlem gününe 1.78 seviyesinde başlayan USDTL kotasyonları,gün içinde öngördüğümüz 1.7950 üst bandı ile 1.7750 aralığında hareket etti. Sepet kur 2.16’nın üzerinde bir seyir gösterdi. Bu sabah 1.77 düzeyinde açılış yapan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.7750-1.76 bandını korumasını öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Cuma günü %8.05 düzeyinde açılış yapan gösterge bileşik faiz, güniçinde dar bir bantta (%8.15-%8.10) hareket ettikten sonra günü %8.14 seviyesinde tamamladı. Haftaya tezgahüstü piyasalarda %8.10 seviyesinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %8.20-%7.90.
 

Emtia… ABD perakende satış verisinin beklentilere paralel artış sergilemeye devam etmesi ve ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri azaltırken altın fiyatlarının gerilemesini beraberinde getirdi. Altının ons fiyatı 1,742 USD’ye kadar geriledi. Diğer yandan tüketici güveninin azalması petrol fiyatlarını aşağı çekti. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları haftanın son işlem günü 85.4 USD’ye gerilerken BRENT petrol 108.3 USD seviyesine indi.  Bugün Türkiye’de Mayıs ayı işgücü istatistikleri açıklanacak. ABD’de Ağustos ayı NY Fed imalat endeksi izlenecek. ABD’de Ağustos ayı NAHB konut piyasası endeksi takip edilecek.
  

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.
Assistant Manager

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İnfo Yatırım: Dengeli Bir Hafta Bekliyoruz

Bu haftaya baslarken ABD vadelileri %0.7 civarinda artidalar, Asya borsalari da Japonya`nin büyüme rakaminin beklenenden düsük (-%1.3) gerilemeyle açiklanmasinin etkisiyle...

Kapat