Başar Yıldırım: Haftaya Hareketli Başlangıç…

Haftanın son işlem günü Caterpillar’ın beklentilerin  üzerindeki  (rekor) 1. çeyrek karı ile kişisel tüketim ve harcama rakamlarının beklentilerin üzerinde artış kaydetmesi, ABD’de değer kazançlarının sürmesini sağlarken nükleer santral operatörü Exelon’un Constellation Energy’i satın alacağına yönelik haber de piyasalarda olumlu yansıma buldu. Açıklanan diğer ekonomik verilere bakıldığında Michigan tüketici güven endeksi ile Chicago PMI endeksinin tahminlerin hafif altında kaldığı gözlendi.

 
Tüm bu gelişmeler ile birlikte Dow Jones ve S&P500 endeksleri ortalama %0.3 yükselirken Nasdaq yatay bir kapanış yaptı. Haftalık gelişmelere bakıldığında ise genel itibarıyla şirket karlarındaki pozitif seyrin piyasaları ayakta tuttuğu gözlendi. Conference Board tüketici güven endeksi ile dayanıklı tüketim malı siparişleri dışındaki veriler (yeni konut satışları, konut fiyatları, Dallas ve Richmond Fed imalat endeksi) analist beklentilerinin altında kaldı. ABD Merkez Bankası Fed’in faiz oranlarını uzun bir müddet daha mevcut seviyelerde koruyacağını belirtmesi ile ekonomiye teşvik vermeye devam edeceği vaadini yinelemesi de pozitif yansıma buldu. Haftalık bazda ABD borsaları ortalama %2’nin üzerinde değer kazanırken Nisan ayında bölge piyasalarında ortalama yükseliş %3’ün üzerinde gerçekleşti. Ardışık 5 aydır yükselen Dow Jones endeksi ise Mayıs 2008’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.
 

Avrupa borsalarında da geçtiğimiz hafta şirket karları ve ABD piyasalarına bağlı olumlu seyir ile birlikte %1.2 yükseliş izlendi. Bölgede Stoxx Europe 600 endeksi Nisan’daki %2.9’luk değer artışı ile bu yılın en sert yükselişini sergiledi.

 
Bu hafta yerel piyasalarda Nisan ayı enflasyon rakamları açıklanacak iken ABD’de veri akışı geçtiğimiz hafta olduğu gibi yine yoğun olacak. ABD’de ISM endeksleri ile işgücü istatistikleri haftanın en önemli verileri arasında yer alırken inşaat harcamaları ve fabrika siparişleri takip edilecek. Bu hafta Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası toplantıları izlenecek.

 
Bu sabah Japonya ve Çin borsalarında yukarı yönlü bir görünüm söz konusu. Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberi ile ABD vadeli işlemlerinde %1’e varan değer kazançları gözlenirken Avrupa vadeli işlemleri de artıda.
 

Döviz… Cuma günü 1.5235 seviyesinde açılış yapan USDTL kotasyonlarının gün içinde 1.5260-1.5170 bandında hareket ederken sepet kur 1.8930’a kadar çıktıktan sonra 1.8860’lara geriledi. Haftaya 1.52 düzeyinde başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.5250-1.5150 bandını korumasını öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Haftanın son işlem günü %8.34 seviyesinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz, Londra piyasalarının tatil olmasına bağlı olarak dar bantta hacimsiz bir seyir gösterdikten sonra açılış seviyesinde haftayı tamamladı. Bu sabah itibarıyla tezgahüstü piyasalarda %8.34 seviyesinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz için gün içi beklenti aralığımız: %8.45-%8.25.
 

Emtia…  ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam edeceğine ilişkin bekleyiş altın fiyatlarını yukarı taşımaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta %3.5 yükselen altın fiyatları Nisan ayında da %8.1 yükselerek 1,570 USD’ye yaklaştı. Cuma günü açıklanan kişisel harcamalar verisinde gıda ve petrol harcamalarının arttığının görülmesi ile NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 113.9 USD’yi görürken BRENT petrol 126 USD’ye ulaştı. Öyle ki, S&P’nin GSCI 24 emtiadan oluşan endeksi Nisan ayında da %4.4 yükselerek 5. ay üstüste hisse senetleri ve bono piyasasındaki kazançların üzerinde gerçekleşti. Bu sabah ABD dolarının değer kazanmasına bağlı olarak emtia fiyatlarında aşağı yönlü bir seyir izleniyor.

 
Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex Parite ve Emtia Analizleri

EUR/USD ANALİZ ABD'nin ilk çeyrekte beklentilerin altında kalarak yüzde 1.8 büyüme kaydetmesi, korkuları da tetikledi. Petrol fiyatlarındaki artış, tüketimi aşağı...

Kapat