Başar Yıldırım: Gündem Hareketli…

Haftanın son işlem günü bütçe kapsamındaki belirsizliğin baskı yaratmaya devam ettiği ABD’de, petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle değer kayıpları gözlenirken Avrupa borsalarında Cuma günü Japonya’da gözlenen yukarı yönlü seyir ve madencilik sektörü önderliğinde yükseliş izlendi.
 

ABD’de 12 milyar USD seviyesindeki bütçe kesintileri kapsamında Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki fikir ayrılığının büyüklüğü 15 yılın ardından hükümet düşüşünü gündeme getirirken bu durum Cuma günü de satış baskısını sürdürdü. Hafta içinde yükselişi çok umursanmayan petrol fiyatları, NYMEX vadeli ham petrol fiyatlarının 112 USD’yi aşması ile haftanın son işlem günü ABD’de farkındalık yaratarak ekonomik aktivite için tehdit unsuru olduğu hatırlandı. Son olarak bu hafta açıklanmaya başlayacak finansal sonuçlar öncesi yatırımcıların temkinli tavrının korunduğu gözlendi. Tüm bu gelişmeler ile ABD hisse senedi endekslerinde Cuma günü ortalama %0.4 seviyesinde düşüş izlendi.

 
Avrupa’ya bakıldığında ise Perşembe günü gerçekleşen depremin önemli bir etkisinin görülmediği Japonya borsalarındaki yükseliş olumlu bir başlangıç yapılmasını sağladı. Diğer yandan değerli metal fiyatlarındaki artışın sürmesi madencilik hisselerine alım getirerek Stoxx Europe 600 endeksinin %0.3 değer kazanmasını beraberinde getirdi.

 
Haftalık gelişmelere bakıldığında veri akışının düşük olduğu ABD’de ISM hizmet endeksinde olumsuz bir seyir izlenirken haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerden daha iyi gerçekleşti. Satınalma ve birleşme haberlerinin pozitif etkisinin hissedildiği bölge borsalarında bütçe kesintileri kapsamında mutabakata varılamaması yukarıda da belirttiğimiz üzere hafta içinde sıkıntı yarattı. Tüm bu gelişmelere bakıldığında Dow Jones endeksi haftalık bazda %0.03 seviyesinde yükselirken S&P500 ve Nasdaq endeksi %0.3 değer kaybetti.

 
Avrupa’da da satınalma ve birleşme haberleri pozitif etkide bulunurken Portekiz’in sonunda kurtarma paketine başvurmayı kabul etmesi haftalık bazda değer kazançları görülmesini sağladı. Hafta içinde politika faizini 25 baz puan artıran Avrupa Merkez Bankası’nın bu kararın bir serinin başlangıcı olmadığını açıklaması da önemli gelişmeler arasındaydı. Stoxx Europe 600 endeksi haftalık bazda %0.6 seviyesinde yükseldi.
 

Haftaya başlamadan önce dünkü gelişmeler izlendiğinde, Beyaz Saray danışmanı David Plouffe ABD Başkanı Obama’nın 13 Nisan’da federal açığı azaltmak adına uzun vadeli yeni önerilerde bulunacağını açıkladı. Dün Sunday Times’da çıkan bir habere göre ise Avustralyalı BHP Billiton’un petrol ve gaz üreticisi Woodside Petroleum’u 48.5 milyar USD’ye alacağı açıklandı. Bu işlem ülke tarihinde bir rekora işaret ediyor. Bu sabah ise Libya’da barışa yönelik haberler gündemde.
 

Bu hafta Türkiye’de ödemeler dengesi, işgücü istatistikleri ve merkezi yönetim bütçe sonuçları takip edilecek iken finansal sonuçların açıklanmaya başlayacağı ABD’de perakende satışlar, enflasyon, kapasite kullanım ve sanayi üretimi ile Michigan tüketici güven endeksi izlenecek.

 
Bu sabah Asya borsalarında karışık bir seyir gözlenirken Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde pozitif bir görünüm söz konusu.
 

Döviz… Haftanın son işlem günü 1.5050 seviyesinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonları 1.5006 seviyesine kadar geriledi. €/$ paritesi ise ABD dolarının değer kaybetmesine bağlı olarak 1.4450’ye yaklaştı. Haftaya 1.5130 düzeyinde başlayan bankalararası dolar kotasyonları için gün içi beklenti aralığımız: 1.52-1.5050.
Tahvil & Bono… Cuma sabahı %8.63 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizi gözlenen hafif kar satışları ve bu hafta gerçekleşecek ihaleler öncesi gözlenen temkinli tavır ile birlikte %8.70 seviyesine kadar yükseldikten sonra haftayı %8.68 seviyesinde tamamladı. Bu sabah %8.73 düzeyinde açılış yapan gösterge bileşik faizin gün içinde %8.85-%8.65 bandını korumasını bekliyoruz.
 

Emtia… Libya’ya ilişkin endişeler ile ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değer kaybı NYMEX vadeli ham petrol fiyatlarını 112 USD, BRENT petrol fiyatını ise 126 USD’nin üzerine taşıdı. Enflasyon ile ilgili endişeler ve yine doların değer kaybı, altın ve gümüş fiyatlarında yükselişi sürdürdü. Altın 1,476 USD ile rekora koşarken gümüş 40 USD’yi geçti. ABD’deki kötü hava koşulları buğday fiyatlarını artırırken mısır fiyatları da güçlü talep ile yükselmeye devam etti.
  

Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Vob’da Önerimiz, Kısa Vadeli “short” Pozisyonları

VOB Endeks 30 Kontratı: 83.725 kapanış Kontratın geçtiğimiz hafta Aralık ve Ocak ayı zirvelerinin geçtiği 85.500-86.000 dirençlerinde zorlanmasının ardından, Cuma...

Kapat