Başar Yıldırım: Gözler Merkez Bankası Başkanları Açıklamalarında…

Almanya Başbakanı’nın Euro Bölgesi’ndeki ortak tahvil satışını desteklemediğine dair açıklamalar ile güne negatif bir başlangıç yapan piyasalarda, Cuma günü gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısından üçüncü parasal genişleme sinyalleri verileceği beklentisi ve son olarak Libya’da sıkıntılı sürecin sona eriyor olması küresel borsaları yukarı taşıdı.
 

ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin tahminlerden olumlu gelmesi de alıcılı seyre hafif de olsa katkıda bulundu.
 

ABD piyasalarında %1’in üzerinde değer kazançları gözlenirken Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein’in, ABD Senatosu Soruşturma Alt Komitesi’nin yürüttüğü soruşturmaya ilişkin ülkenin ünlü savunma avukatlarından birini kiralaması, bankacılık sektörü hisselerinde düşüşe yol açarken kazançların bir kısmının geri verilmesine neden oldu.

 
Tüm bu gelişmeler ile birlikte Dow Jones endeksi, %0.34 yükselirken S&P500 ve Nasdaq endeksleri sırasıyla %0.03 ve %0.15 değer kazandı. Avrupa Stoxx Europe 600 endeksi ise %0.8 yükseldi.
 

Bu sabah itibarıyla Asya borsaları ile ABD ve Avrupa vadeli işlemlerinde yukarı yönlü bir görünüm sergileniyor.
 

Döviz… Haftaya 1.78 seviyesinde başlayan $/TL kotasyonları, gün içinde 1.7940’a kadar yükseldikten sonra yeniden 1.7870 seviyelerine geriledi. Sepet kurun ise 2.18’in üzerine çıktığı gözlendi. Bu sabah itibarıyla 1.7830 seviyesinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.79-1.7750 aralığında hareket etmesini bekliyoruz.
 

Tahvil & Bono… Haftanın ilk işlem günü ortalama %7.85 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizi, hacimsiz dar bantta (%7.90-%7.84) bir seyir gösterdikren sonra günü %7.89 seviyesinde tamamladı. Bu sabah tezgahüstü piyasalarda %7.85 seviyesinde açılış yapan gösterge bileşik faiz için gün içi tahmin aralığımız: %8.00-%7.70.

 
Emtia… Libya’da endişelerin sona ermesi ve bölgede petrol üretiminin beklenenden daha uzun sürede istikrar kazanacağına ilişkin haberler, petrol fiyatlarının dün yükselmesini sağladı. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 85 USD’ye yükselirken BRENT petrol 109 USD’ye yaklaştı. Altın fiyatları ise küresel ekonomiye dair endişeler ile servet koruma aracı özelliğini sürdürüyor. Öyle ki, altının ons fiyatı dün 1,900 USD’yi aştı. Bugün TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısından çıkacak kararlar takip edilecek.  Almanya ve Euro Bölgesi’nde Ağustos ayı PMI endeksleri izlenecek. Almanya’da Ağustos ayı ZEW Endeksi açıklanacak. ABD’de Temmuz ayı Yeni Konut Satışları ve Richmond Fed İmalat Endeksi yayınlanacak.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Jackson Deliği (Hole), Kara Deliğe Dönüşür mü?

Dün haftaya Libya’da Kaddafi yönetiminin sonuna gelinmesinin ve bu hafta sonu FED’in yeni bir parasal teşvik açıklayacağı beklentisinin etksiyle piyasalar...

Kapat