Başar Yıldırım: Gözler Almanya Anayasa Mahkemesi’nde…

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkarılması yönündeki endişelerin ardından dün de Avrupa ekonomilerine dair endişeler ile yatırım bankalarının dünya ekonomik görünümünü aşağı yönlü revize etmesi küresel hisse senedi piyasalarında düşüşlerin sürmesine  neden olurken ABD ISM hizmet endeksinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi kayıpların bir kısmının geri alınmasını beraberinde getirdi.
 

Dün İtalyan bono faizleri ardışık 11. gün yükselmeye devam ederken ülke ve banka CDS’lerinde de artış sürdü. Almanya’da Anayasa Mahkemesi’nin hükümet ile ilgili kararı da endişe yarattı. Öyle ki, mahkeme, finansal yardım konusunda parlamento kararını zorunlu kılabilir.
 

Tüm bu gelişmeler ile bir gün önce kapalı olan ABD borsalarında %2’ye varan kayıplar görülürken ISM hizmet endeksinin öngörüleri aşması kayıpların bir kısmının geri alınmasını sağladı.
 

Dow Jones ve S&P500 endeksleri sırasıyla %0.9 ve %0.7 değer kaybederken Nasdaq %0.3 geriledi. Stoxx Europe ise %0.7 düştü.

 
Bu sabah Asya piyasaları ile Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde yukarı yönlü bir seyir izleniyor. Bugün Almanya Anayasa Mahkemesi’nden gelecek karar piyasaların yönünü belirleyecek.

 
Döviz… Dün 1.77 seviyesinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonları Avrupa’ya yönelik olumsuz gelişmeler ile birlikte 1.78 seviyesinin üzerine çıksa da Avrupa borsaları kapanışı sonrası 1.76’nın altına geriledi. Dün 2.14’e kadar yükselen sepet kurun da 2.12 seviyesine indiği gözlendi. Bu sabah 1.7570 seviyesinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonlarının gün içinde 1.77-1.7450.
 
Tahvil & Bono… Dün ortalama %7.70 seviyesinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz, ihale sonrası gözlenen satıcılı seyir ile %7.85’e kadar yükseldikten sonra günü %7.75 seviyesinde tamamladı. Bu sabah tezgahüstü piyasalarda %7.80 seviyesinde açılış yapan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %7.90-%7.70.
 

Emtia… İsviçre Merkez Bankası’nın İsviçre Frangı’na müdahalesi ile DXY endeksinin yükselmesi, altın fiyatlarında sert düşüş görülmesine yol açtı. Dün 1,867’ye kadar gerileyen altının ons fiyatının bu sabah da 1,843’lere gerilediği izleniyor. Meksika körfezinde yaşanan fırtınanın petrol arzı konusunda sıkıntı yaratabileceği endişesi fiyatları artırdı. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları dün 86.7 USD seviyesine kadar yükselirken BRENT petrol 114 USD’ye yaklaştı. Bugün İngiltere ve Almanya’da Temmuz ayı sanayi üretimi rakamları izlenecek. ABD Merkez Bankası Fed, Beige Book raporunu yayınlayacak. Almanya Anayasa Mahkemesi Kararı takip edilecek.

 
BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: “Tepki”liyiz..

Global piyasalarin gundeminde ABD ekonomisine ve Avrupa borc krizine iliskin belirsizlikler onemli yer tutmaya devam ediyor.   Isvicre Merkez Bankasi...

Kapat