Başar Yıldırım: Faiz Harcamaları Başrolünde Bir Mayıs Bütçesi…

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine göre, Nisan ayında 2.8 milyar TL bütçe fazlası verilirken faiz dışı fazla 6.9 milyar TL oldu. Nisan ayı bütçe gelirleri geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %9 yükseliş kaydederken bütçe harcamalarında %28 seviyesinde artış görüldü.

 
+  Ocak-Mayıs döneminde ise (Mart ayındaki 6.1 milyar TL’lik bütçe açığına bağlı olarak) 233 milyon TL açık verilirken faiz dışı fazla 20.6 milyar TL ile yıllık hedefi bir hayli aştı.

 
+  2011 yılı için öngörülen 313 milyar TL’lik resmi ödeneğin, %38’i yılın ilk dört ayında kullanılırken; 279 milyar TL olarak elde edilmesi hedeflenen gelirlerin %43’ü bu dönemde sağlanabildi.
 

+  Mayıs ayında önceki aylardan farklı olarak, faiz harcamalarında önemli bir oranda (%88) artış görüldü. Maliye Bakanlığı, bu artışın, borç stokunun vade yapısına bağlı olarak ortaya çıkan dönemsel bir gerçekleşmeyi ifade ettiğini, faiz giderlerinin program hedefleri ile uyumlu bir seyir izlediğini belirtmiştir.

 

+  Vergi gelirleri Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %19 seviyesinde artış gösterirken güçlü iç tüketimin vergi gelirlerindeki artışın kahramanları olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Yılın ilk beş ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 seviyesinde artış izlenen vergi gelirlerinde yıllık hedefin %44’ü sağlandı.

 
Mayıs ayları genelde bütçenin fazla verdiği aylar olarak görülürken bu yıl faiz dışı harcamalardaki yükselişe bağlı olarak bütçe fazlasının bir önceki yılın altında kaldığını görüyoruz. Yine, güçlü iç talebe bağlı olarak vergi gelirlerindeki olumlu seyrin, bütçeyi ayakta tutmaya devam ettiği izleniyor. İthalde alınan KDV gelirlerindeki %60 seviyesindeki artış Mayıs ayında da dış ticaret açığı ve cari açığın derinleşmeye devam edeceğine işaret ediyor.
 

Seçim öncesinde dahi harcamaların kontrol altına alındığı görülen bütçe kapsamında önümüzdeki döneme ilişkin bir risk görmemekle birlikte, gelir yaratıcı politikalardaki pozitif görünümün (örneğin, cari açık ile mücadele kapsamında Özel Tüketim Vergisi’nin artırılması) harcamalara bağlı olası riskleri dengelemeye devam edeceğini düşünüyoruz.
  _______________________________

 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Olmak Ya Da Olmamak…

Dünün piyasa gündemi yine Yunanistan’dan belirlendi. Brüksel’de dün toplanan Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan’a yapılacak ek yardım konusunda anlaşamayınca Euro’dan...

Kapat