Başar Yıldırım: Ekonomide Ufak Bir Umut, Piyasalara Yetti…

Dün Çin’deki olumlu sanayi üretimi verisi ile güne pozitif  bir başlangıç yapan piyasalarda ABD Mayıs ayı perakende satış verisinin tahmin edilenin altında düşüş kaydetmesi, küresel borsalarda değer kazançları görülmesini sağladı.
 

ABD’de Mayıs ayında %0.4 gerilemesi beklenen perakende satış verisinin %0.2 gerilemesi, çok büyük bir fark olmasa da, ne zamandır ekonomik veri anlamında olumlu bir haber alamayan piyasalarca olumlu algılandı. ABD’de diğer yandan Best Buy Co.’nun beklentilerin üzerinde gelen satış gelirlerinin 2. çeyrek bilançoları adına olumlu bir görünüm çizmesi de pozitif havayı destekledi. ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke, dün ABD’de borç limitlerinin siyasetçiler tarafından bir kaldıraç olarak kullanılmaması gereğinin belirtilmesi ve bütçe kesintileri kapsamında yanlış bir araç olduğunu belirtti.
 

Tüm bu gelişmeler ile birlikte dün ABD hisse senedi endekslerinde %1’in üzerinde değer kazançları gözlenirken Avrupa Stoxx Europe 600 endeksi %0.8 oranında yükseldi.
 

Bu sabah itibarıyla Japonya’da yükseliş izlenirken diğer Asya borsalarında karışık bir görünüm sergileniyor. Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde ise aşağı yönlü bir seyir izleniyor.

 
Döviz… Dün sabah itibarıyla 1.5725 düzeyinde işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonları, 1.45’e yaklaşan €/$ paritesine rağmen, yerel piyasalarda gözlenen yabancı çıkışına bağlı olarak 1.5860 seviyesine kadar yükseldi. Bu sabah itibarıyla 1.5850 düzeyinde güne başlayan USDTL kotasyonlarının gün içinde 1.5950-1.58 bandını korumasını öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Hisse senedi ve döviz piyasasına rağmen bono piyasasının dün daha sakin bir seyir geçirdiğini söyleyebiliriz. ABD borsalarında %1’in üzerinde yükseliş görülmesine rağmen ABD 10 yıllık faizlerinin %3.07’ye çıktığı gözlendi. Dün ortalama %8.84 düzeyinde güne başlayan gösterge bileşik faiz ise gün içinde %8.92’ye kadar yükseldikten sonra günü %8.88 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla %8.90 seviyesinde açılış yapan gösterge tahvil faizi için gün içi beklenti aralığımız: %9.00-%8.80.
 

Emtia… Avrupa borç krizine ilişkin belirsizliğin sürmesi ve ABD dolarının değer kazancı, petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyrini koruyor. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları, 99 USD’nin altında işlem görürken BRENT petrol 119 USD’nin hafif üzerinde seyrediyor. Yunanistan’ın kurtarılmasının beklenilenden uzun sürmesi ve küresel enflasyonun artma tehdidi ise değerli metallere olan talebi artırdı. Altının ons fiyatı 1,525 USD düzeyinde iken gümüş 35.4 USD seviyesinde işlem görüyor.

 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
15 Haziran Forex Piyasaları Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Fed Başkanı Ben Bernanke, ABD´de borçlanma limitinin artırılması gerektiğini bir kez daha dile getirdi. Washington´da konuşan Bernanke, yatırımcıların...

Kapat