Başar Yıldırım: Çekirdek Enflasyona Dikkat…

“TÜFE: Aylık: %0.75, Yıllık: %6.15; ÜFE: Aylık: %1.55, Yıllık: %12.15” 
  

*  TUİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Eylül ayında tüketici fiyatları, ortalama piyasa beklentisine paralel %0.75 artış kaydederken baz etkisine bağlı olarak yıllık enflasyon %6.15’e geriledi.
  

*  İlgili ayda enflasyonun yukarı yönlü seyrinde en etkili kalemler, Ağustos ayında olduğu gibi ulaştırma ile gıda ve alkolsüz içecekler kalemleri olurken yalnızca bu iki kalem aylık enflasyonu 0.57 puan yukarı taşıdı. Ulaştırma kalemi, Eylül ayında da (%1.9 ile) çeşitli mal ve hizmetler kaleminin ardından en yüksek artışı sergileyen kalem olurken enflasyonu 0.30 puan yukarı çektiği izlendi. Gıda ve alkolsüz içecekler kalemi ise aylık bazda %0.99 yükselirken ilgili kalemin enflasyona katkısı 0.27 puan oldu. İlgili ayda bir diğer önemli katkı, konut tarafından geldi.

  
*  Aylık bazda en büyük düşüş, yeni sezon açılışlarına rağmen bir takım indirimlerin devam etmesine bağlı olarak %3.24 ile giyim ve ayakkabı kaleminden kaynaklanırken ilgili kalemin enflasyona katkısı ise %-0.24 olarak gerçekleşti. Diğer ana harcama gruplarının tümümünde artış gözlendi.

  
*  Çekirdek enflasyon rakamlarına bakıldığında tüm endekslerde aylık bazda yükseliş izlendi. Ana gösterge niteliğinde olan H ve I endekslerinde yıllık enflasyon sırasıyla %7.42 ve %6.96 seviyesinde gerçekleşirken her iki rakam da yıllık TÜFE’yi bir hayli aştı.
  

*  Üretici fiyatları ise Eylül ayında, beklentilerin üzerinde %1.55 yükselirken yıllık artış %12.15 ile Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Tarım fiyatları, %0.80 seviyesinde artış kaydederken sanayi kaleminin %1.69 yükseldiği görüldü.

 
Enflasyon rakamları beklentilere paralel bir görünüm ortaya koyarken çekirdek enflasyon (I endeksi) ile TÜFE yıllık değişimleri arasında gözlenen puan farkının Ağustos 2005’ten bu yana en yüksek değerine ulaşması, önümüzdeki dönem için enflasyonda yukarı yönlü bir seyre işaret ediyor. Her ne kadar kriz sonrası kurların enflasyona geçişkenlik derecesi azalsa da, sepet kurda süren değer kaybına bağlı olarak TCMB politikaları şekillenirken enflasyon değişkenin eskisinden daha çok dikkate alınacağını düşünüyoruz.
 
 
BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtia 2008 krizinden beri en kötü kaybını genişletiyor

Emtia, Avrupa'nın borç krizi sebebiyle 2008 krizinden beri en kötü kaybını genişletiyor

Kapat