Başar Yıldırım: Çekirdek Enflasyon Dikkat Çekmeye Devam Ediyor…

“TÜFE: Aylık: %0.87, Yıllık: %4.26; ÜFE: Aylık: %0.61, Yıllık: %8.21”
 

·         TUİK Nisan ayı enflasyon rakamlarına göre, tüketici fiyatları, ortalama piyasa beklentisinin altında, TSKB tahminine paralel %0.87 seviyesinde arttı. Son veriler  ile birlikte yıllık enflasyon, %4.26’ya yükseldi.
 

·         Nisan ayı enflasyon rakamlarının temel belirleyicisi, beklentiler dahilinde (mevsimsel olarak) artan giyim ve ayakkabı kalemi oldu. Nisan ayında %10.9 yükselen ilgili kalemin aylık enflasyona katkısı 0.71 puan olarak gerçekleşti. Ana endeksin genel piyasa beklentisinin altında olması ise %0.48 gerileyen gıda ve alkolsüz içecekler kaleminden kaynaklandı. Gıda ve alkolsüz içecekler kalemi enflasyon rakamlarını 0.12 puan düşürdü. Öyle ki, işlenmemiş gıda fiyatları hariç endeksin aylık bazda %1.17 yükseldiği izleniyor.

 
·         Yıllık çekirdek enflasyon rakamlarına bakıldığında ana gösterge niteliğinde olan H ve I endekslerinde yükselişin sürdüğü izlendi. H endeksi yıllık enflasyonunun Mart ayında %4.81’e yükseldiği gözlenirken I enflasyonu %4.42 ile Temmuz 2007’den bu yana ilk kez yıllık TÜFE’nin üzerinde gerçekleşti.  6 aydır yükselen H endeksinde yıllık enflasyon, 3 aydır yıllık TÜFE değişiminin üzerinde seyretmesi ise enflasyonun yukarı yönlü beklentilerini destekliyor.
 

·         Üretici fiyatları ise, Nisan ayında piyasa beklentisinin yarısı seviyesinde %0.61 yükselirken yıllık üretici fiyatları %8.21’e geriledi.  Gıda fiyatlarındaki düşüşe rağmen tarımda gözlenen %3.4 seviyesindeki yükselişin, yarattığı maliyet baskısı ile  önümüzdeki aylarda gıda fiyatlarında yansıma bulacağını düşünüyoruz.  Sanayi kaleminde ise bu ay değişim gözlenmezken enerji fiyatlarındaki düşüşe rağmen ham petrol fiyatlarında artışın sürdüğü gözleniyor.
 

Nisan ayı enflasyon rakamlarını yukarı çeken kalem, beklentiler dahilinde (mevsimsel olarak) giyim ve ayakkabı olurken, genel piyasa tahmininin altında olmasını sağlayan unsur gıda fiyatlarındaki düşüş.
 

İlgili ayda çekirdek endekslerin dikkat çekmeye devam ettiği görülüyor. Öyle ki, H endeksinde yıllık enflasyonun 6 aydır yükselmeye devam etmesi ile I endeksinin Temmuz 2007’den bu yana ilk kez ana endeksin üzerine çıkması enflasyondaki yükseliş beklentilerini destekliyor.

 
Nisan ayı rakamları, ikinci çeyrekte yıllık enflasyonun yükselmesini bekleyen Merkez Bankası için herhangi bir sürpriz niteliği taşımadığından kararlarında bir değişikliğe yol açacağını düşünmüyoruz.
_______________________________

Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tofaş – Olumlu; Endeksin Üzerinde Getiri

Tofaş  1Ç11’de TL82mn net kar açıkladı. Açıklanan kar beklentimiz olan TL113mn ve Cnbc-e ortalama beklentisi olan TL93mn’un altında kaldı. Ancak...

Kapat