Başar Yıldırım: Bütçeden Kendi İçin Pozitif, Cari Açık İçin Negatif Çerçeve…

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan aylık bütçe gerçekleşmelerine göre, Nisan ayında 1 milyar TL bütçe fazlası verilirken faiz dışı fazla 3.9 milyar TL oldu. Nisan ayı bütçe gelirleri geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %14 yükseliş kaydederken bütçe harcamalarında %11 düşüş izlendi.
  

+  Ocak-Nisan döneminde ise (Mart ayındaki 6.1 milyar TL’lik bütçe açığına bağlı olarak) 3.1 milyar TL açık verilirken faiz dışı fazla 13.7 milyar TL ile yıllık hedefi neredeyse sağlamış oldu.

  
+  2011 yılı için öngörülen 313 milyar TL’lik resmi ödeneğin, %31’i yılın ilk dört ayında kullanılırken; 279 milyar TL olarak elde edilmesi hedeflenen gelirlerin %33’ü bu dönemde sağlanabildi.
  

+  Nisan ayında %60 seviyesinde gerileyen faiz harcamalar ile birlikte bütçe finansmanının %82’sini oluşturan vergi gelirlerindeki artışın bütçede fazla verilmesini sağlayan temel nedenler olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. 
 
+  Vergi gelirleri Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %26 seviyesinde artış gösterirken güçlü iç tüketimin vergi gelirlerindeki artışın kahramanları olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Yılın ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 seviyesinde artış izlenen vergi gelirlerinde yıllık hedefin %33’ü sağlandı.

 
Faiz harcamalarındaki düşüş ile güçlü iç talebe bağlı olarak vergi gelirlerindeki olumlu seyir, bütçeyi ayakta tutmaya devam ediyor.
 

İthalde alınan KDV gelirlerindeki %50’ye varan artış, Nisan ayı dış ticaret açığı ve cari açığın derinleşmeye devam edeceğine işaret ediyor.

 
Haziran 2011’de gerçekleştirilecek genel seçimler öncesi harcamalar kapsamında rahatsız edici bir artış gözlenmese de, önümüzdeki 2 ayın dikkatle izlenmeye devam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak, geçtiğimiz yıla göre gerileyen faiz harcamaları ve ekonomideki büyüme performansına bağlı olarak gelir yaratıcı politikalardaki pozitif görünümün harcamalara bağlı olası riskleri dengelemeye devam edebileceğini düşünüyoruz.

 
Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Serkan Gönençler: Bütçede Seçim Öncesi Korkulduğu Gibi Bir Bozulma Yok

Merkezi hükümet bütçesi Nisan’da 1,1 milyar TL fazla verirken, faiz-dışı fazla da 3,9 milyar TL oldu. 2010’un Nisan ayında ise...

Kapat