Başar Yıldırım: ABD Ekonomisinde Umut Fakirin Ekmeği…

ABD’de Temmuz ayı dayanıklı tüketim malı siparişlerinin beklentilerinin iki katı seviyesinde artış kaydetmesi ile Haziran ayı konut fiyatlarının tahminlerin üzerinde yükselmesi ekonomi adına olumlu algı yarattı.

 
ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin yarın Jackson Hole’da gerçekleştireceği konuşmada 3. parasal genişlemeye işaret edeceği umudunun sürmesi de piyasaların yukarı yönlü seyrini destekledi.

 
ABD’de Bank of America’nın ek sermaye ihtiyacı olmadığına ilişkin analist görüşü mali sektör hisselerinde alım görülmesini sağladı. Öyle ki, S&P KBW bankacılık endeksinde %2.7 seviyesinde yükseliş görüldü.
 

Tüm bu gelişmeler ile birlikte ABD hisse senedi endekslerinde ortalama %1’in üzerinde değer kazançları gözlenirken Stoxx Europe 600 endeksi %1.4 arttı.
 

Apple CEO’su Steve Jobs’un istifa etmesine bağlı olarak bu sabah Apple hisselerinde gerileme görülürken rakip firmalarda değer kazançları görülüyor. Bu sabah Asya borsalarında yukarı yönlü bir seyir gözlenirken Avrupa vadeli işlemlerinde de pozitif bir görünüm hakim. ABD vadeli işlemlerinde ise hafif satıcılı bir seyir izleniyor.
 

Döviz… Dün sabah 1.7740 seviyesinde güne başlayan USDTL kotasyonları, genel anlamda dar bantta bir seyir gösterdi ve akşam saatlerine doğru 1.78 seviyesinde işlem gördü. Sepet kurun ise 2.17’ye kadar gerilediği gözlendi. Bu sabah 1.7810 seviyesinde işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonları için gün içi beklenti aralığımız: 1.79-1.7750.
 

Tahvil & Bono… Dün sabah %7.85 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz, gözlenen satıcılı seyir ile birlikte %8 seviyesine kadar geriledikten sonra günü %7.98 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla ortalama %7.91 seviyesinde açılış yapan gösterge tahvil faizinin gün içinde %8.10-%7.80 bandını korumasını öngörüyoruz.

 
Emtia… CME Group’un vadeli kontratlar üzerindeki marjı bu ay içerisinde ikinci kez artırması ve ABD ekonomik verilerine dair olumlu görünüm altın fiyatlarının dün sert bir biçimde gerilemesini beraberinde getirdi. Altının ons fiyatı, dün 1,732 USD’ye kadar geriledi. Petrol fiyatlarında ise dar bantta bir seyir izlendi. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları sabah itibarıyla 85.1 USD seviyesinde işlem görürken BRENT petrol 110.4 USD’ye yükseldi. Bugün Türkiye’de Ağustos ayı kapasite kullanım oranı açıklanacak. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Euro Yatırım: Vadelilerde Yön Yukarı

FED baskanı Bernanke’nin yarın yapacağı açıklama öncesinde, global piyasalarda temkinli bir bekleyis göze çarpıyor. Olumlu gelen ABD dayanıklı mal siparisleri...

Kapat