Başar Yıldırım: ABD Belirsiz, İrlanda Çöpte, Çin Tam Gaz Büyüyor…

ABD Merkez Bankası, Fed’in dün yayınlanan toplantı tutanaklarına göre, ek parasal teşvik konusunda farklı görüşlerin bulunması ve İrlanda’nın notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürülmesi, Avrupa borç krizinin hakim olduğu ortamda değer kayıplarının sürmesine neden oldu.
 

Dün yayınlanan Fed toplantı tutanaklarına göre, bir takım üyeler, ekonomik büyümenin orta vadede işsizliği azaltma konusunda yetersiz kalması durumunda yeni bir parasal teşviğe ihtiyaç duyulabileceğini belirtirken diğer üyeler enflasyon risklerine işaret ederek sıkı para politikasını savundu.
 

Avrupa Maliye Bakanlarının 2 gün süren toplantısı sonrası Yunanistan’a ek yardım konusu gündeme gelirken özel sektör desteğinin zorunlu olduğu vurgulandı.
 

Moody’s’in İrlanda’nın kredi notunu Baa3’den Ba1’e düşürmesi de borç krizi ile boğuşan Avrupa’da olumsuz yansıma buldu.
 

Yeni bir parasal genişleme olasılığının düşük olması ile Avrupa kredi krizine dair devam eden endişeler, ABD borsalarında ortalama %0.5 düşüş görülmesini beraberinde getirirken Stoxx Europe 600 endeksi %0.6 değer kaybetmesine neden oldu. Bu sabah, Çin’in beklentilerin üzerindeki (%9.5) 2. çeyrek ekonomik büyüme rakamına bağlı olarak Asya borsalarında yukarı yönlü bir görünün izlenirken ABD vadeli işlemlerinde de değer kazançları görülüyor. Avrupa vadeli işlemlerinde ise satıcılı bir seyir takip ediliyor.
 

Döviz… Dün 1.65 düzeyinde işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonları, borç krizinin Avrupa’daki yayılma riskine bağlı olarak 1.3830’a kadar gerileyen €/$ paritesi ile birlikte 1.6570 seviyesine kadar yükseldi. Cuma günü Euro Bölgesi liderlerinin olağanüstü toparlanacağı haberi ile yeniden 1.3980’i aşan €/$ paritesi, $/TL kotasyonlarını hafif aşağı çekti. Sepet kurun ise 1.9820 düzeyine yükseldiği izlendi.

 
Bu sabah Çin’deki pozitif büyüme ile 1.6460 düzeyinde açılış yapan USDTL için gün içi beklenti aralığımız: 1.65-1.64.
 

Tahvil & Bono… Dün sabah %9.03 düzeyinde güne başlayan gösterge bileşik faiz, İtalya’daki endişelerin sürmesi ile birlikte %9.13 maksimum seviyesini gördükten sonra günü %9.05 seviyesine tamamladı. Bu sabah tezgahüstü piyasalarda %9.05 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizinin gün içinde %9.15-%8.90 bandını korumasını öngörüyoruz.
  

Emtia… Dün Avrupa’da borç krizinin yayılma endişesi ile artan petrol stokları NYMEX vadeli ham petrol fiyatlarının 93.6 USD’ye, BRENT petrolün ise 115 USD’ye kadar gerilemesini beraberinde getirdi. Bu sabah ise Çin’in beklentilerin üzerindeki büyüme rakamına bağlı olarak NYMEX’in 97.5 USD seviyesinde, BRENT petrolün 117.6 USD düzeyinde işlem gördüğü izleniyor. Dün 1,550 USD’yi aşan kriz anlarının güvenli limanı altının ons fiyatı bu sabah 1,567 USD’nin üzerinde işlem görüyor. Bugün Almanya’da Haziran ayı üretici fiyatları açıklanacak. Euro Bölgesi’nda Mayıs ayı sanayi üretimi takip edilecek.  ABD’de ise Haziran ayı ithalat fiyat endeksi ve bütçe rakamları izlenecek. Fed Başkanı Bernanke’nin Temsilciler Meclisi’ndeki sunumu takip edilecek.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Parasal Sisteme Olan Güvensizlik

Euro Birliğin’de İtalya’nın temerrüde düşme olasılığı endişelerinin “Euro Birliği sona mı yaklaşıyor ?” tedirginliğini artırmaya devam ettiği ve ABD’de borç...

Kapat