Başar Yıldırım: ABD’ye En Azından Bir Umut Gerek…

ABD’de siyasi arenada anlaşmazlık sürerken dayanıklı tüketim malı siparişlerindeki olumsuz görünüm ile Beige Book’ta ABD ekonomisi hakkında negatif bir görünüm ortaya konması hisse senedi endekslerinde sert satışların görülmesini beraberinde getirdi.

 
2 Ağustos’a sayılı günler kala ABD’de borç limiti ve açık azaltma tedbirleri üzerinde henüz mutabakata varılamamış olması not indiriminin fiyatlanmasına neden oluyor.
  

ABD’de Haziran ayı dayanıklı tüketim malı siparişlerinin artış beklentisinin aksine gerilemesi piyasalarda sıkıntılı bir seyir yaratırken Beige Book’ta ekonomik aktivitenin büyümeye devam etmesine rağmen 12 bölgenin 8’inde büyüme hızında bir yavaşlama görüldüğünün belirtilmesi satıcılı seyri artırdı.
 

Tüm bu gelişmeler ile Dow Jones endeksi %1.6, S&P500 %2 ve Nasdaq %2.7 değer kaybetti. Avrupa’ya bakıldığında ise ABD’deki sıkıntılar piyasada baskı yaratırken bölgede tatmin etmeyen finansal sonuçlar da aşağı yönlü seyri destekledi. Stoxx Europe 600 endeksi %1.1 düşüş kaydetti.
 

Bu sabah itibarıyla Asya borsaları ve Avrupa vadeli işlemlerinde aşağı yönlü bir seyir izlenirken ABD vadeli işlemlerinde hafif değer kazançları gözleniyor.
 

Döviz… Dün 1.70 düzeyinde güne başlayan USDTL kotasyonları, Başbakan’ın döviz kuru için orta nokta bulunabileceğine dair açıklamaları ile 1.6850 seviyesine kadar geriledikten sonra akşam saatlerine doğru yeniden 1.6930’a yükseldi. Sepet kurun ise 2.06’ya kadar gerilediği gözlendi. Bu sabah 1.6940 seviyesinde işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.7050-1.69 aralığında hareket etmesini öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Dün %9.03 düzeyinde açılış yapan gösterge bileşik faiz, güniçinde sepet kurun gerilemesine bağlı gözlenen tepki alımları ile birlikte %8.92 seviyesine kadar geriledikten sonra günü %8.95 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla %9.00 seviyesinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizinin gün içinde %9.10-%8.80 bandını korumasını tahmin ediyoruz.
 

Emtia… ABD’de borç limiti konusunda hala anlaşmamaya varılmamış olması, ham petrol stoklarının artıyor olması ve ABD ekonomisine dair yavaşlama sinyalleri petrol fiyatlarını aşağı çekti. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları, 97.3 USD’ye kadar gerilerken BRENT petrol 117.7 USD’ye indi. ABD’deki belirsizlik güvenli liman olan altın fiyatlarını yukarı taşımaya devam etti. Dün 1,630 USD’ye kadar yükselen altının ons fiyatı bu sabah itibarıyla 1,617 USD seviyesinde işlem görüyor. Bugün Türkiye’de yılın 3. enflasyon raporu yayınlanacak. Almanya’da Temmuz ayı işsizlik rakamı açıklanacak.  Euro Bölgesi, Temmuz ayı Tüketici Güveni izlenecek.  ABD’de  Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları takip edilecek. ABD’de Haziran ayı Bekleyen Konut Satışları yayınlanacak.
  

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ford’un kârı %8 geriledi

Ekonomik krizden ciddi zarar görmüş olan ABD'nin en büyük otomotiv şirketlerinden Ford'un 2. çeyrek kârları yüzde 8 düştü

Kapat