Başar Yıldırım: ABD’li Yatırımcıların da Kafası Karıştı…

ABD’de ekonomik büyüme ve tüketici harcamalarına yönelik verilerin beklentilerin altında kalmasına rağmen şirketlerin kar beklentilerindeki olumlu görünüm dün ABD borsalarında yükseliş görülmesini sağladı.
 

ABD’de dün açıklanan 1.çeyrek ekonomik büyüme rakamındaki revize verinin beklentilerin altında kalması ile tüketici harcamalarındaki artışın bir önceki rakamı dahi yakalayamaması, olumsuz algı yaratırken haftalık işsizlik maaşı başvurularındaki görünüm de negatif gerçekleşmeler arasındaydı. Ancak, şirketlerin kar tahminlerinin analist beklentilerini aşması ekonomik verilerdeki olumsuz görünümü bertaraf ederek dün Dow Jones endeksinin %0.1, S&P500 endeksinin %0.4 ve son olarak Nasdaq endeksinin %0.8 yükselmesini sağladı.
 

Avrupa borsalarında ise ABD ekonomik verilerindeki olumsuz görünüm satış baskısı yaratırken Avrupa Maliye Bakanları toplantısında Yunanistan’ın önümüzdeki ay almayı planlandığı 12 milyar Euro tutarındaki ek yardımın IMF tarafından verilmesi beklenen 3.2 milyar Euro’luk kısmını alamayabileceğinin açıklanması borsalarda satıcılı bir seyir görülmesini beraberinde getirdi. Dün Stoxx Europe 600 endeksinde %0.1 seviyesinde değer kaybı izlendi.
 

Bu sabah Çin hariç Asya borsalarında yükseliş gözlenirken ABD vadeli işlemlerinde hafif yukarı yönlü bir seyir izleniyor. Avrupa vadeli işlemlerinde ise %1’e varan değer kazançları gözleniyor.
 

Döviz… Dün sabah, Çin’in Avrupa’daki sorunlu ülkelere ilişkin bono alımlarını belirtmesi ile 1.42’ye kadar yükselen €/$ paritesi, Avrupa’ya ilişkin endişelerin sürmesi ile 1.4120’ye kadar geriledi. Buna bağlı olarak 1.5980 düzeyinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonları, 1.6065 seviyesine kadar çıktı. Sepet kurun ise 1.94 maksimum seviyesine ulaştığı görüldü. Bu sabah 1.5980 düzeyinde işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.6050-1.59 aralığında hareket etmesini öngörüyoruz.
 

Tahvil & Bono… Dün sabah ortalama %8.88 seviyesinde açılış yapan gösterge bileşik faiz, dar bir bantta hareket ederken düşük hacim gözlendi. Sepet kurdaki yükselme ile izlenen satıcılı seyre bağlı olarak gösterge tahvil faizi günü %8.91 seviyesinde tamamladı. Bu sabah itibarıyla %8.88 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faiz için gün içi beklenti aralığımız: %8.95-%8.75.
 

Emtia… ABD ekonomik büyüme rakamının beklentilerin altında gelmesi petrol talebinde bir düşüş olabileceği endişesine yol açarken NYMEX vadeli ham petrol fiyatları dün 100.2 USD’ye kadar geriledi. Ancak, G-8’de dünya ekonomisinin güç kazanmaya devam ettiği ve değer kaybeden ABD dolarının emtia fiyatlarına destek olacağı görüşü petrol fiyatlarını yukarı çekti. JP Morgan’ın, OPEC’in küresel talebi karşılamak adına üretim kotalarını artıracağı açıklaması da NYMEX ham petrol fiyatını 100.9 USD’ye BRENT petrolü ise 115.2 USD’ye çıkardı. Dün 1,517 USD’ye gerileyen altın fiyatları bu sabah 1,526 USD seviyesinde işlem görüyor.
 

Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
27 Mayıs Forex Piyasaları Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'a ilişkin tartışma ve yorumlar arasında Lüksemburg Başbakanı ve Euro Grubu Başkanı  Jean-Claude Juncker ‘in sözleri dikkat çekiyor....

Kapat