Başar Yıldırım: ABD’de Mutabakata Varılamıyor…

Haftanın son işlem günü, Avrupa’da Yunanistan’a yönelik 159 milyar € tutarında ek fon sağlanmasının olumlu etkileri hissedilirken finansal sonuçlar ABD piyasalarının seyrini belirledi.
 

ABD piyasalarına bakıldığında, Caterpillar’ın 2. çeyrek karının beklentilerin altında kalması piyasalarda aşağı yönlü bir baskı görülmesine neden olsa da, Advanced Micro Devices’ın güçlü finansal sonuçları ile McDonald’s bilançosu değer kayıplarının geri alınmasını sağladı. Dow Jones endeksinde %0.3 seviyesinde düşüş gözlenirken S&P500 endeksi %0.1, Nasdaq %0.9 yükseldi. Avrupa’da ise Stoxx Europe 600 endeksinin bankacılık hisseleri önderliğinde %0.6 değer kazandığı görüldü.
 

Haftalık gelişmelere bakıldığında ABD’de borç limiti ve tasarruf tedbirleri konusu gündemde önemli bir yer tutarken 2. çeyrek bilançolarında olumlu bir görünüm izlendi. Açıklanan verilerde, konut sektörüne yönelik genel itibarıyla pozitif bir görünüm çizildi. Avrupa Liderler toplantısında Yunanistan’a yönelik yeni bir yardım paketi üzerinde uzlaşılması hisse senedi endekslerini yukarı taşıdı. Dow Jones %1.6, S&P500 %2.2 ve Nasdaq endeksi %2.5 değer kazanırken Stoxx Europe 600 endeksi %1.9 yükseldi.
 

ABD’de borç limitine yönelik görüşmeler bu hafta da gündemi meşgul etmeye devam edecek. Haftasonu Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmazken dün Hazine Bakanı Timothy Geithner ABD’nin temerrüte düşmeyeceğine inancını vurguladı. Geithner, konunun 2 Ağustos’a yetişmesi için Temsilciler Meclisi’nin bugün itibarıyla görüşmelere başlamak zorunda olduğunu belirtti.

  
Bu hafta Türkiye’de kapasite kullanımı ve Haziran ayı dış ticaret verileri açıklanacak iken Temmuz ayı enflasyon raporu ve Cuma günü gerçekleştirilecek TCMB-Banka Ekonomistleri toplantısı takip edilecek. ABD’de ise izlenecek veriler arasında, tüketici güveni, dayanıklı tüketim malı siparişleri, konut satışları ve 2. çeyrek ekonomik büyüme rakamı yer alıyor.
 

ABD’de haftasonu gerçekleştirilen borç limitine ilişkin görüşmelerde bir sonuca varılamamasına bağlı olarak küresel borsalarda sert değer kayıpları gözleniyor. Çin’de %2’nin üzerinde düşüşler görülürken ABD ve Avrupa vadeli işlemlerinde %1’e varan gerileme izleniyor.
 

Döviz… Haftanın son işlem günü 1.6650 düzeyinde güne başlayan bankalararası dolar kotasyonları, €/$ paritesindeki yükselişe rağmen 1.70 seviyesine kadar yükseldikten sonra akşam saatlerine doğru 1.6940’lara geriledi. Sepet kur ise 2.06’yı aşarak tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Bu sabah 1.70 seviyesinde işlem görmeye başlayan USDTL kotasyonlarının gün içinde 1.7150-1.69 bandını korumasını öngörüyoruz.

 
Tahvil & Bono… Cuma günü %8.57 düzeyinde açılış yapan gösterge tahvil faizi, sepet kurdaki yükselişe bağlı olarak gözlenen satıcılı seyir ile birlikte %8.68 seviyesine kadar yükseldikten sonra haftyı maksimum seviyesinde tamamladı. Bu sabah tezgahüstü piyasalarda %8.71 seviyesinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faizi için gün içi beklenti aralığımız: %8.85-%8.65.
 

Emtia… Haftasonu ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında mutabakat sağlanamaması, güvenli liman olan altın talebini artırarak fiyatların yeni rekorlar kırmasını beraberinde getirirken petrol fiyatlarında 5 gün sonra ilk kez düşüş görüldü. Altının ons fiyatı 1,614 USD’ye kadar yükselirken NYMEX vadeli ham petrol fiyatı 99 USD, BRENT petrol fiyatı ise 118 USD’ye geriledi. Bugün Türkiye Temmuz ayı kapasite kullanım oranı açıklanacak. ABD’de, Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi ve Dallas Fed İmalat Endeksi izlenecek.
    

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Geçen Hafta Hisse Senetleri Ortalama Yüzde 4,52 Değer Kaybetti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB)   işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 4,52 değer yitirdi.   İMKB 100 Endeksi...

Kapat