Başar Yıldırım: ABD’de 3. Parasal Genişleme Yeniden Gündeme Gelecek…

ABD’de borç limitinin artırılması ve federal harcamaların düşürülmesi yönündeki planının Senato’da kabul edilmesi ve ABD Başkanı Obama tarafından imzalanmasına rağmen ülke ekonomisine dair yavaşlama sinyallerinin devam etmesi hisse senedi endekslerinde sert değer kayıpları görülmesini beraberinde getirdi.
 

Cuma günü tüketici güveninde başlayan düşüş, haftanın ilk işlem günü ISM imalat endeksindeki negatif seyir ile devam ederken dün de tüketici harcamalarının yaklaşık 2 yılın ardından ilk kez düşüşe işaret etmesi ABD ekonomisine dair tedirginliği artırdı.
  

Moody’s ve Fitch ise ABD’nin AAA olan notunu korurken bürokratların borç azaltma ve yavaşlayan ekonomi hakkında önlemlerinde başarısız olmaları halinde not indiriminin olası olduğunun altını bir kez daha çizdi. Öyle ki, Moody’s ülke için negatif görünümünü korudu.
 

Tüm bu gelişmeler ile ABD hisse senedi endekslerinde ortalama %2.5 seviyesinde değer kaybı izlendi. Avrupa’da ise ABD’deki yavaşlamanın küresel büyümeyi tehdit edeceği endişesi ile İtalya ve İspanya 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmeye devam etmesi hisse senedi endekslerinin neredeyse 1 yılın en düşük seviyesine gerilemesini beraberinde getirdi.  Stoxx Europe 600 endeksi %1.9 düşüş kaydetti.
 

Bu sabah itibarıyla Çin hariç Asya borsalarında sert değer kayıpları gözleniyor. ABD vadeli işlemlerinde yatay bir seyir söz konusu iken Avrupa vadeli işlemlerinde satış baskısı devam ediyor.
 

Döviz… Dün sabah 1.6910 düzeyinde güne başlayan $/TL, global piyasaların risk iştahının azalması ile birlikte 1.7050’e kadar yükselirken sepet kur 2.06’yı aştı. ABD piyasalarındaki olumsuz gelişmelere bağlı olarak güne 1.7140 düzeyinde işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonlarının gün içinde 1.72-1.70 bandının korumasını öngörüyoruz. Dövizdeki seyrin mevcut yönünü koruması durumunda TCMB döviz satım ihalelerine başlayabilir.
 

Tahvil & Bono… Dün sabah itibarıyla %8.81 bileşik düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge tahvil faizi, ihale sonrası %8.85’e kadar yükseldikten sonra olumlu enflasyon beklentileri ile gelen yabancı alımları ile birlikte günü %8.75 bileşik seviyesinde tamamladı. Bu sabah ortalama %8.74 düzeyinde açılış yapan gösterge bileşik faiz için gün içi beklenti aralığımız: %8.80-%8.60.
 

Emtia… ABD’de borç limiti ve harcama kesintilerine bağlı uzlaşmaya varılması ve Senato’da kabul edilmesine karşın ekonomik verilerin yavaşlama sinyalleri vermeye devam etmesi petrol fiyatlarında aşağı yönlü seyri korudu. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 93.1 USD’ye  kadar gerilerken BRENT petrol 115.9 seviyesine düştü. Altın fiyatlarına bakıldığında ise ABD ekonomisine dair endişeler ile bu sabah ons fiyatının 1,662 USD’ye yükseldiği izleniyor. Bugün Türkiye’de Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Avrupa’da PMI hizmet endeksleri ile Euro Bölgesi perakende satışlar izlenecek. ABD’de Temmuz ayı ADP Özel Sektör İstihdam Raporu takip edilecek.  ABD’de Haziran ayı Fabrika Siparişleri verisi yayınlanacak.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
3 Ağustos 2011 – Kredi Notu Uyarısı Borç Tavanını Gölgede Bıraktı…

EUR/USD ANALİZ ABD'de, Senato da borç krizine çözüm bulmak için, borç tavanını yükseltecek yasa tasarısını Temsilciler Meclisi'nin ardından onayladı. Tasarıya...

Kapat