Başar Yıldırım: 3. Çeyreğe İlişkin İlk Sinyal : Pozitif…

*         TUİK tarafından açıklanan rakamlara göre sanayi üretimi, Temmuz ayında ortalama piyasa beklentisinin üzerinde yıllık %6.9 seviyesinde artış kaydetti. Yılın ilk 7 aylık döneminde yıllık artış %10 düzeyinde gerçekleşti.

*        Her ne kadar arındırılmamış veriler, Temmuz ayında bir önceki aya göre %0.1 seviyesinde bir düşüşe işaret etse de,  mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış veriler Şubat ayından bu yana ilk kez büyümeye işaret ediyor (%2.7).  Yalnızca takvim etkisinden arındırılmış verilere bakıldığında da, sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre, ham verilerin üzerinde, %9.8 artış kaydettiği görülüyor.
 

*          Aylık %2.7 seviyesinde yükseliş izlenen imalat sanayinin ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %7.2 arttığı gözleniyor. Mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre bakıldığında ise imalat sanayinin aylık %2 büyüdüğü gözleniyor. Yalnızca takvim etkilerinden arındırıldığında ise, imalat sanayinin bir önceki yılın aynı ayına göre artışının %10’u aştığı izleniyor.

 

*          En yüksek yıllık artış, ilgili ayda %28.5 ile yine sermaye malı imalatında görülürken, bunu, %9.8 ile dayanıklı tüketim malı imalatı izledi.
 

*       Bir önceki yılın aynı ayına göre değişimler incelendiğinde üretim ve ihracat kapsamında ekonominin itici gücü olan motorlu kara taşıtları üretiminin yıllık artış hızının %35 seviyesinde gerçekleştiği görülüyor.
 

Yılın 3. Çeyreğine ilişkin ilk sanayi üretim rakamı, hayli olumlu bir görünüm sinyali veriyor. Açıklanan verilerin piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi bir kenara, mevsimsellik ve takvim etkisinden arındırılmış tablo, ekonomik aktivitenin Temmuz ayında hız kazandığını gösteriyor. Öyle ki, mevsimsellikten arındırılmış rakamlar, sanayi üretiminin Şubat ayından bu yana ilk kez aylık bazda bir artığını gösteriyor. Avrupa ekonomilerine dair endişelerin hız kazandığı bir dönemde imalat sanayinde gözlenen artış, büyüme üzerindeki aşağı yönlü riskleri 3. çeyrek büyümesi kapsamında sınırlıyor. Mevcut durumda TCMB tarafından son tercih olarak kullanılacağı öngörülen politika faizi aracının son sanayi üretimi verisi ile iyice rafa kalktığını düşünüyoruz. Diğer yandan küresel ekonomiye dair endişelerin Türkiye ekonomisindeki yansımaları önümüzdeki dönemde bu kapsamda beklentilerde değişikliğe yol açabilir.
 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ekonomik Yavaşlama Ne Kadar Derin?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretiminin Temmuz’da beklentileri aşarak %6,9 oranında büyüdüğünü duyurdu. Temmuz ayında kaydedilen %6,8’lik yıllık artışı aşan...

Kapat