Başar Yıldırım: 2011’in İlk Yarısı Geri Kalan Sürecin Teminatı…

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Haziran ayı bütçe gerçekleşmelerine göre, 3.1 milyar TL bütçe fazlası verilirken faiz dışı fazla 4.7 milyar TL oldu. Haziran ayı bütçe gelirleri geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %45 seviyesinde yükseliş kaydederken bütçe harcamalarında %1.2’lik düşüş izlendi.
 

Haziran ayı rakamları ile birlikte yılın ilk yarısında 2.9 milyar TL bütçe fazlası verilirken faiz dışı fazla 25.3 milyar TL ile yıllık hedefin neredeyse iki katına ulaştı. 2011 yılı için öngörülen 313 milyar TL’lik resmi ödeneğin, %46’sı yılın ilk altı ayında kullanılırken; 279 milyar TL olarak elde edilmesi hedeflenen gelirlerin %52.4’ü bu dönemde sağlanabildi.
 

Faiz harcamalarındaki %53 seviyesindeki düşüş ile vergi gelirlerindeki artış ilgili ayda bütçe fazlası verilmesinin arkasındaki temel sebepler olarak karşımıza çıkıyor. Vergi gelirleri Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %43 seviyesinde artış gösterirken güçlü iç tüketimin vergi gelirlerindeki artışın kahramanları olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Altı aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre %24.4 seviyesinde artış izlenen vergi gelirlerinde yıllık hedefin %53’ü sağlandı.
 

Haziran ayı rakamları genel seçim dönemine rağmen merkezi yönetim harcamalarının kontrol altına alındığını gösteriyor. Faiz harcamalarındaki düşüşün yanı sıra, güçlü iç talebe bağlı olarak vergi gelirlerindeki olumlu seyrin, bütçeyi sağlam tutmaya devam ettiği izleniyor. İthalde alınan KDV gelirlerindeki seyir ise Haziran ayında ithalatın 21 milyar USD’ye yakın bir seviyede gerçekleşeceğine işaret ediyor. Bu kapsamda ilgili ayda cari açık rakamının yine 9 milyar USD’yi aşmasını öngörüyoruz.
 

Seçim döneminde dahi harcamaların kontrol altına alındığı görülen bütçe kapsamında önümüzdeki döneme ilişkin bir risk görmemekle birlikte, gelir yaratıcı politikalardaki pozitif görünümün harcamalara bağlı olası riskleri dengelemeye devam edeceğini düşünüyoruz.

Başar YILDIRIM

TSKB

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ülker, Bazı Hisselerdeki Temettü İmtiyazını Kaldırıyor

Ülker Bisküvi, temettü imtiyazı bulunan 22 bin 171 adet nama yazılı intifa senetlerinin iptalinin yanında sermayeyi temsil eden ve yine...

Kapat