Başar Yıldırım: “Parasal Genişleme 3” Yakında Vizyonda…

ABD’de yavaşlama sinyalleri sürerken 3. parasal genişleme (QE3) konusunun gündeme gelmesi, hisse senedi endekslerinin günü değer kazançları ile tamamlamasını sağladı.
 

Dün ABD’de ISM hizmet endeksinin ve fabrika siparişlerinin ülke ekonomisine dair olumsuz görünümü desteklemeye devam etmesi, piyasaların güne negatif bir seyirle başlamasına neden oldu. ADP raporuna göre ise özel sektör istihdamının beklentilerin üzerinde artış sergilemesi ekonomik veriler arasında tek olumlu gelişmeydi.
 

Piyasalarda kayıpların geri alınmasını sağlayan haber ise Wall Street Journal’dan geldi. Habere göre, önceki 3 Fed yetkilisinin (Donald Kohn, Vincent Reinhart ve Brian Madigan) ABD Merkez Bankası’nın yeni bir varlık alım programının ekonomik büyümeyi destekleyeceğini belirtmesi alıcılı bir seyir görülmesini beraberinde getirdi. Dün sabah yayınladığımız raporda 3. parasal genişlemenin yeniden gündeme gelebileceğini belirtmiştik. Tüm bu gelişmeler ile Dow Jones %0.25, S&P500 %0.5 ve Nasdaq %0.89 değer kazandı.
 

Avrupa’da ise ABD ekonomisine dair endişelerin küresel büyümeyi negatif etkileyeceği endişesi, 3. parasal genişleme konusu gündeme gelmeden borsalarda düşüş görülmesine neden oldu. Stoxx Europe 600 endeksi dün %2 seviyesinde geriledi.
  

Bu sabah Yen’e müdahale ettiği açıklanan Japon Merkez Bankası kararına bağlı olarak Nikkei endeksinde yukarı yönlü bir seyir izleniyor. Bunun dışında Asya borsalarında değer kayıpları gözlenirken Avrupa ve ABD vadeli işlemlerinde alıcılı bir görünüm hakim.
 

Döviz… Dün güne 1.7140 düzeyinde işlem görmeye başlayan bankalararası dolar kotasyonları, gün içinde 1.7230-1.6960 bandında hareket etti. Akşama doğru ise USDTL kotasyonlarının 1.7045 seviyesinde işlem gördüğü izlendi. Döviz ile ilgili önemli gelişmelerden bir tanesi İsviçre Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi ve para tabanını artırması kararı ile İsviçre Frangı € ve $ karşısında değer kaybetti. Bu sabah itibarıyla 1.70 seviyesine açılış yapan $/TL için gün içi beklenti aralığımız: 1.71-1.69.
 

Tahvil & Bono… Dün ortalama %8.74 düzeyinde açılış yapan gösterge bileşik faiz, TCMB’nin olağanüstü Para Politikası Toplantısı ile  %8.62’ye geriledikten sonra günü %8.65 seviyesinde tamamladı. Bu sabah tezgahüstü piyasalarda %8.63 düzeyinde işlem görmeye başlayan gösterge bileşik faizin gün içinde %8.70-%8.50 bandını korumasını öngörüyoruz.

 
Emtia… ABD ekonomisindeki yavaşlama endişelerinin sürmesi petrol fiyatlarını düşürmeye devam ederken altın fiyatları yukarı yönlü seyri destekledi. NYMEX vadeli ham petrol fiyatları 91.5 USD’ye kadar gerilerken BRENT petrol 112.9 seviyesine düştü. ABD ekonomisine dair endişeler, dün altının ons fiyatını 1,674 USD’ye kadar taşırken bu sabah altın fiyatlarının 1,666 USD düzeyinde işlem gördüğü izleniyor. Bugün TCMB Olağanüstü Para Politikası Toplantı Kararı takip edilecek.  Almanya’da Haziran ayı Fabrika Siparişleri, verisi yayınlanacak.  İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası Toplantıları izlenecek. ABD’de Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları açıklanacak.

 

BASAR YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Global Yatırım: Alım İçin 60.000-60.800 Aralığı Beklenmelidir

İMKB, 60.757-61.935 aralığında hareket etti ve %0,72 düşüş ile 61.315 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. İşlem hacmi 2,11 milyar TL seviyesindeydi. 60.800...

Kapat