Barroso: Ortak Tahvil AB İçin Tabii Çözüm

Borç kriziyle mücadelede cılız ve geç önlem   almakla eleştirilen Avro Bölgesi, ekonomik entegrasyon yolunda dev bir adım   olarak görülen ortak tahvil çıkarılmasını gündemine aldı.          
 

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu’ndaki   konuşmasında, ortak tahvil çıkarılmasının ”Avro Bölgesi’nde ekonomik uyum ve   yönetişim için tabii çözüm olduğunu” söyledi.          
  

Barroso, Avro Bölgesi’nde ortak merkez bankasının ardından ortak   hazinenin de temelini oluşturacak ve ekonomi yönetiminde Brüksel’in etkinliğini   artıracak ortak tahvilin ”sorumluluk ve dayanışma ilkeleriyle uyumlu olması   gerektiğini” vurguladı.          
 

Ekonomik ve parasal işlerden sorumlu AB Komiseri Olli Rehn de Avro   Bölgesi’nde ortak tahvil projesiyle ilgili genel çerçeveyi çizen resmi belgeyi 23   Kasım’da açıklayacaklarını bildirdi.          
  

Yunanistan, Portekiz, İtalya ve İspanya gibi piyasalardan borçlanamayan   ya da tahvil satmak için yüksek faiz maliyetini üstlenmek zorunda kalan ülkelerin   taraftarlığını yaptığı ortak tahvil fikrine en fazla itiraz Almanya’dan  geliyor.          

 
Avro Bölgesi’nde yayılan borç krizi nedeniyle güvenli liman arayan   yatırımcılara son derece düşük faizle tahvil satabilen Almanya, ortak tahvil   uygulamasının borçlanma maliyetini artırmasından endişe ediyor.          

 
Avro Bölgesi’nde ortak tahvil çıkarılmasıyla ilgili en çok tartışılan öneri, Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Jean-Claude Trichet ve İtalya Maliye   Bakanı Giulio Tremonti tarafından yapıldı.          
 

Tremonti/Trichet önerisinde ”E-bonds” adı verilen Avro Bölgesi ortak   tahvili, kurulacak Avrupa Borçlanma Ajansı adlı ortak hazine tarafından   çıkarılacak.          
  

Avro ülkeleri, ortak tahvil üzerinden gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 40′ına kadar düşük faizle borçlanabilecek. Bu kapsamdaki tahvillere Avro Bölgesi en az yüzde 50 oranında garantör olacak. Daha fazla borçlanmak isteyen ülkeler ortak hazine garantisinden mahrum kalacakları için daha yüksek faiz   ödemeyi göze alacak. Böylece ülkeler düşük faiz cazibesiyle borçlarını indirmeye   teşvik edilecek.          
  

Ortak borçlanmayla ABD’dekine eşdeğer büyüklükte tahvil piyasasına kavuşacak Avrupa, bu yolla daha fazla yabancı sermaye çekebilmeyi hedefliyor.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın En Güçlü İkinci İşkadını

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Financial Times’ın hazırladığı “Dünyanın zirvesindeki 50 işkadını” listesinde ikinci sırada yer aldı.Financial Times...

Kapat