Barroso: Bankalar Sermaye Artırımına Eşgüdümlü Çalışmalı

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel   Barroso, bankaların sermaye artırımında eşgüdümlü çalışması çağrısında bulundu.          
 

Barroso, bir televizyonda yaptığı açıklamada, ”Üye ülkelere bankaların   sermaye artırımında eşgüdümlü hareket etmelerini öneriyoruz ve böylece   karşılaşabilecekleri toksik varlıkları başlarından savabilirler” dedi.          
 

Rekabetten Sorumlu AB Komiseri Joaquin Almunia da, ”bankaların sermaye   artırımını desteklemek için özellikle ülke borçları olmak üzere bankaların   varlıklarının yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç olduğunu, ancak vergi   mükelleflerinin paralarının sadece son çare olarak kullanılması gerektiğini”   ifade etti.          
 

Bu arada Londra merkezli Avrupa Bankacılık Üst Kurumunun (EBA) bankaların   sermaye pozisyonlarını gözden geçirdiği bildirildi.                    
 

-ABD Hazine Bakanı Geithner-                    
 

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ise, ”Avrupa’nın borç krizinin   küresel ekonomik toparlanma için önemli risk teşkil ettiğini” kaydetti.          
 

Geithner, ABD Kongresi Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı konuşma   metnine göre, ABD yönetiminin, Avrupa’da durumun istikrara kavuşmasında bir   strateji kabul etmesi için Avrupalı liderleri cesaretlendirmede Uluslararası Para   Fonu (IMF) ile yakın çalışma içinde olduğunu bildirdi.          
 

ABD’li finansal kuruluşların AB ekonomilerinin karşı karşıya olduğu   risklere maruz kalma olasılığını önemli ölçüde azalttığını belirten Geithner,   krizin kötüleşmesinin ABD’de güvene zarar verebileceğini ve tüketici talebini   zayıflatabileceğini kaydetti.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: Stratejimiz 69,000 Desteğine Bağlı

AB’nin bankacılık krizine çözüm bulacağı beklentisiyle yurtdışı piyasalarda başlayan iyimser hava dün de devam etti. ABD’de endeksler dünkü hareketle birlikte...

Kapat