Barclays Capital: Zorumlu Karşılıkların Artmaması Süpriz Oldu

TCMB Para Politikası Kurulu’nun dünkü toplantısından çıkan kararları değerlendiren Barclays Capital, Kurul’un faizleri değiştirmemesinin  beklenen bir gelişme olduğunu, ancak zorunlu karşılık oranlarında  her hangi bir değişikliğe gidilmemesinin kendileri için sürpriz olduğunu  bildirdi.
 

17 Mayıs’ta yaptıkları değerlendirmede TCMB’nin faizleri  artırmama, zorunlu karşılık oranlarını yükselterek kredi büyümesi  ve ekonomik aktiviteyi kontrol etme politikasına sürdürmekte  kararlı göründüğüne işaret ettiklerini hatırlatan Barclays Capital,  TCMB’nin dün zorunlu karşılık oranları için adım atmamasının kerdilerini şaşırttığını vurguladı.

 
TCMB’nin seçimler sonrasında zorunlu karşılık oranlarını 100-200 baz puna artıracağını, döviz cinsinden mevduatlar için zorunlu karşılık oranlarının da yükseleceğini öngördüklerini belirten Barclays Capital,  faizlerde ise 4. çeyreğe kadar değişiklik olmasını beklemediklerini  ifade etti. Barclays Capital ayrıca, uygulanan politikaların TL  açısından destekleyici olmadığını da savundu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex: U.S. Dollar To Benefit From Shift In Risk Sentiment, OECD Calls For BoE Rate Hike

Currency traders showed a fairly muted reaction to the dismal U.S. Durable Goods Orders report, but the drop in private...

Kapat