Barclays Capital: TCMB Faiz Artırmaktan Kaçınacak

Türkiye’nin gelişmiş ekonomilerde olmayan güçlü büyüme, sağlam  kamu borç dinamikleri, sağlıklı bankalar ve sınırlı hanehalkı kaldıraç  seviyesine sahip olduğunu belirten Barclays Capital, bunun Türkiye’ye  büyük sermaye girişleri olmasına katkı yaptığını, bununla birlikte  ilk çeyrekte özel sektör krediyerinin yüzde 40 büyüdüğüne ve cari işlemler açığının GSYH’ya oranının yüzde 8′e çıktığına dikkat çekti.
 

Olumlu enflasyon verilerinin yatırımcı güveninin çıpalanmasına  yardım etmelerine karşın, enflasyonun baz etkisine bağlı olarak önümüzdeki aylarda artmaya devam edeceğini ve alına tebirlere rağmen  kredilerin sadece kademeli şekilde yavaşlayacağını öngören Barclays  Capital, cari işlemler açığını ise daha da genişleyeceğini vurguladı.
 

Bu ortamda TCMB’nin uygulamakta olduğu yeni yaklaşıma bağlı  kalacağına ve gelişmelere gerek TL gerekse döviz cinsinden yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarında ek artırımlara  gideceğine inandıklarını ifade eden Barclyas Capital, TCMB’nin  faizleri artırmaktan ise 4. çeyreğe kadar kaçınmasını bekliyor.  Barclays Capital ayrıca, TCMB ve BDDK’nın agresif şekilde kredi  veren bankalara yönelik spesifik tedbirler alabileceğini de ifade  etti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: S&P Zayıflattı

Ziraat Yatırım   Çarşamba günü ilk seans endeksin, 65.053-65.637 aralığında işlem görerek, seansı 65.055 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Endeksin güne yükselişle...

Kapat