Bankaların Satış Süreçlerinin Uzamasından Rahatsız Oluyoruz

BDDK Başkanı Bİlgin, “Bankaların satış süreçlerinin uzamasından rahatsız oluyoruz, satış süreci netleşmeli” açıklaması yaptı.

 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların satış süreçlerinin uzamasından rahatsız olduklarını belirterek, Denizbank’ta da satış sürecinin artık tamamlanmasını istediklerini söyledi.

 
Ekonomist dergisi tarafından dün akşam düzenlenen ‘yılın iş insanları ödül töreni’ öncesinde soruları yanıtlayan Bilgin, “Satış sürecindeki bankalarda sürecin uzamasını istemiyoruz. Satışın olup olmayacağı netleşmeli. Satış sürecinin uzaması çalışanların da motivasyonu üzerinde olumsuz etki bırakır” diye konuştu.
 

 
Denizbank’ın ana ortağı Dexia Avrupa’da derinleşen kriz nedeniyle Ekim 2011′de Türkiye’deki iştiraki Denizbank’ı satışa çıkarmış; Dexia CEO’su Pierre Mariani, Denizbank’ın satışı konusunda Şubat sonuna kadar karar alınmasının beklediğini belirtmişti.
 

Birçok bankanın adı satış sürecinde yer alırken, İngiliz HSBC’nin Denizbank’ın alımına yönelik görüşmelerden çekildiği ifade edilirken, diğer bir talipli Qatar National Bank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kemal ise doğru fiyatın bulunması halinde Denizbank’ın satın alınması işleminin yıl sonuna kadar gerçekleşebileceğini açıklamıştı.

 
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise, bankanın satış sürecinde gelen tekliflerin beğenilmemesi halinde, satışın gerçekleşmeyebileceğini söylemişti.
 
Satış sürecindeki diğer bir banka da Eurobank Tekfen. EFG Eurobank, Eurobank Tekfen’deki yüzde 70 hissesini satacağını Temmuz 2011′de açıklamıştı.
 

Konuyla ilgili Reuters’ta yer alan haberde EFG Eurobank, Eurobank Tekfen’deki yüzde 70 hissesinin bankanın 608.3 milyon lira olan özkaynağının üzerinde bir değerlemeyle, Kuveytli Burgan Bank’a satışı konusunda anlaşmaya varıldığını belirtilmiş, Kuveytli Burgan Bank’ın ise, Eurobank Tekfen’in çoğunluk hissesinin alınması için anlaşma sağlanmadığını açıklamıştı.   (Reuters)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Teşvik Paketi Cari Açığı Çözmeye Yardımcı Olacak

Yatırım Teşvik Paketine ilişkin, Türkiye’de üretimi olmayan, az olan ya da Türkiye’nin ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünlerin ülkede üretilmesi durumunda...

Kapat