Bankalar Euro Sonrasını Hesaplıyor

Avrupalı liderler ve yetkililer Euro sisteminin çökeceği konusundaki kaygıları gidermeye çalışırken, bazı Avrupa bankalarının gizlice eski para sistemine dönülmesi durumunda ne yapılabileceği konusunda çalışmalar yaptıkları otaya çıktı.
 

Adı açıklanmayan iki bankanın uluslararası para transferlerini yöneten Swift sistemine başvurarak, teknolojik açıdan drahmi ya da lirete dönülmesi durumunda eski para birimi kodlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeye çalıştıkları belirtiliyor.

  
Swift yönetiminin euronun dağılacağı konusunda kaygıları arttırmamak için bu konuda bir bilgi vermediği ancak bankaların, açılan kredilerin dönüştürülmesinden, bu ülkelerdeki personelin durumuna kadar ayrıntılı bir çalışma içinde oldukları bildiriliyor.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Mario Draghi, geçen hafta euronun parçalanacağı yolundaki söylentileri “marazi” olarak nitelese de, bankalar dışında, mali kuruluşlar ve şirketlerin de sessizce para biriminin dağılması durumunda yapılacaklar ile ilgili çalışmalar yaptıkları biliniyor.

 
Nomura PLC kıdemli siyasi analisti Alistair Newston, “ bu konuda olasılıklarla ilgili çalışmaya başlarsanız bu sonucu kabullenmek anlamına gelir” diyerek, piyasalardaki kaygıların boyutunu özetledi.

 
İngiltere mali sistem gözetim kurulunun (Financial Sevices Authority) da ülkedeki büyük bankalara bir mektup yazarak, bu konudaki hazırlıklarını öğrenmek istediği bildiriliyor.

  

İngiltere dışişleri bakanlığının da İspanya ve Portekiz de bankacılık sisteminin çökmesi durumunda bu ülkelerdeki İngiliz vatandaşlarını tahliye etmek için planlar yaptığı daha önce basında yer almıştı.

 
Mali çevrelerdeki kaygıların boyutunu gösteren bir diğer gelişme de Yunanistan da iş yapan yabancı şirketlerin artık bu ülkedeki nakitlerini, eskiden olduğu gibi iki haftalık süreler sonunda değil, her gün ülke dışına transfer ettikleri belirtiliyor.  (Gazeteport)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Piyasalarını Bekleyen 7 Büyük Risk

Morgan Stanley, 2012 yılında piyasaların geleceğinin ABD ve Avrupa’nın alacağı kararlara bağlı olduğuna dikkat çekerek, “Resesyon beklentimiz olmasa da gelecek...

Kapat