Bankalar 2008’den Bu Yana En Kötü Çeyreği Geçirdi

 

 

Global Menkul Değerler araştırma raporuna göre İMKB’ye kote bankalar 2008’den bu yana en kötü çeyreği geride bıraktılar.  Bankaların mali tablo açıklamaları Kasım’ın ikinci haftasında yoğunlaşacak.  Global’e göre bu çeyreğin karı belirleyen başlıca unsurları daralma eğilim gösteren net faiz marjları, BBDK kural değişiklikleir sonucu genel provizyonların artması, F/X kayıplarının artması, iştirak temettülerinden gelen ivmenin kaybı ve geçikmiş kredi tahsilatında gözlenen yavaşlama olacak.

 

2Ç2011’de çeyrekten çeyreğe %5  kar daralması kaydedilirken, 2-3Ç arasında kar daralması %30’u bulabilir. Yıldan yıla ise karlar %14 gerileyecek.  Global’e göre TÜFE endeksli DİBS’in veriminde artış sayesinde 4Ç’de net faiz marjları bir miktar genişleyebilir, ama 2011 yılı için sektörde kar daralması %15’i bulacak.  Global Menkul Değerler 2012 için kar artış oranını sadece %4 olarak tahmin ediyor.

 

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 24 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Bank of America Merrill Lynch´e göre ABD´nin AAA kredi notunun, bütçe açıklarına yönelik endişelerle bu yılsonuna kadar bir başka kredi...

Kapat