Bankalar’dan Başçı’ya: Döviz Kazandırıcı Kredilere Sınır Koymayın

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Erdem Başçı, dün ilk kez Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

 
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince’den sonra TBB Başkanı olan Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın başkanlığında, Başçı’ya bir nezaket ziyaretinde bulunan TBB üyelerinin gündeminde Merkez Bankası’nın bankalara yönelik tedbirleri ve kredi ayrıştırması vardı.

 
Gündemdeki konuların çok detaylı bir şekilde ele alınmadığı görüşmede bankacılar, ekonominin ısınmasını önlemek için başvurulan yüzde 25’lik kredi sınırlamasında ‘döviz kazandırıcı kredilerin’ dışarıda tutulmasını istedi.
Merkez Bankası yetkilileri de bankacılara verdikleri mesajlarda alınan tedbirlerin olumlu sonuçlarının görülmeye başladığını ilettiler. Ankara’daki ziyaretleri sırasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin’le de görüşen bankacılar, BDDK Başkanı’yla sektörün üç aylık rakamlarını ele aldılar.

‘Olumlu etki görülüyor’
 

Merkez Bankası yönetimi, bankacılarla buluşmasında özetle, “Bugüne kadar aldıkları tedbirlerin öncelikli olarak aşırı borçlanmaya yönelik olduğu ve tedbirlerin nisan ayından itibaren olumlu etkilerini gözlemeye başladıkları” mesajını verdi.
 

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve banka yönetimi, Türkiye Bankalar Birliği yöneticileriyle idare merkezi binasında bir araya geldi. Görüşmede, Merkez’in TBB’ye vermek istediği mesajlara yönelik bir sunum yapıldı. “Türkiye Bankalar Birliği’ne Verilen Mesajlar” başlıklı sunumda, enflasyon raporundaki baz senaryo ve diğer olası senaryolar ile bunlara karşı alınabilecek para politikası tedbirlerinin geçerliliğini koruduğu belirtildi.
 

Sunumda Merkez’in ekonomide aşırı ısınma ile aşırı borçlanmayı ayrı ayrı değerlendirdiği ifade edildi.
 

Tedbirler aşırı borçlanmaya yönelik’

 
Alınan tedbirlerin sonuçları:

 
* Ekonomide aşırı ısınma ile aşırı borçlanmayı ayrı ayrı değerlendiriyoruz.
* Bugüne kadar aldığımız tedbirler öncelikli olarak aşırı borçlanmaya yöneliktir. n Alınan tedbirlerin nisan ayından itibaren olumlu etkilerini gözlemlemeye başladık.
* Enerji hariç dış ticaret açığında yılın ikinci çeyreğinden itibaren iyileşme bekliyoruz.
* 12 aylık birikimli cari açıktaki iyileşme ise baz etkisi nedeniyle yılın son çeyreğinde başlayacaktır.

Kaynak:  Milliyet Kadife Şahin

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Mehmet Kazancı: Hükümete Mahçubum

Elektrik dağıtım özelleştirmesine son nokta kondu, tabutuna son çivi çakıldı.  Mehmet Kazancı SABAH’a konuştu.  “Ben yokum, Karamehmet kendine yeni ortak...

Kapat