Bankacılıktaki Sınırlamalar Kaldırılıyor mu?

Ekonomi yönetiminin ABD ve Avrupa’yı saran borç kriziyle ilgili  tedbir çalışmaları sürüyor. Düşünülen alternatif önlemler arasında  krediler başta olmak üzere bankacılıktaki sınırlamaların kademeli  olarak kaldırılması da var.

 
Star Gazetesinin haberine göre, Merkez Bankası’nın Avrupa’daki  krize yönelik hazırladığı her iki senaryoda faiz indirimine giderek  ekonomiyi canlı tutmaya yönelik adımı ve Başbakan Yardımcısı Ali  Babacan’ın geçen hafta kredilerle ilgili “Önümüzdeki bir-iki ay  içerisinde gelişmelere bağlı olarak, bizim o konuda söyleyebileceğimiz  bazı yeni şeyler olabilir” açıklaması yüzde 25 sınırında gevşeme  sinyali olarak yorumlandı. Türk bankacılık sektöründe yaklaşık dokuz  aydır süren ‘sıkı yönetim’ döneminde sona gelindi. Merkez Bankası ve  BDDK’nın, ABD’nin kredi notunun düşmesi sonrasına piyasalarda meydana  gelen gelişmeler üzerinde hazırladığı senaryoda, bankacılık  sektöründeki sınırlamaların kademeli olarak kaldırılması öngörüldü.
 

Ekonomi yönetiminin iyi olarak nitelendirdiği senaryoda, ABD ve AB  ülkelerindeki ekonomik krizin kısa vadede sona ermesi bekleniyor. Bu  durumda, Türkiye’ye yoğun sermaye girişinin yaşanacağı için önlemler  banka bazında olacak. Yeni bir sıkılaştırmaya gidilmeyecek. Orta ve  kötümser senaryo ise yeni dip noktasıyla ilgili belirsizliklerin  sürmesini içeriyor. Bu senaryolarda Amerika ve Avrupa ülkelerinin  durgunluğa girmesi ve ikinci bir küresel krizin yaşanmasını öngörüyor.  Bu yönde belirtilerin olması halinde, Türk bankacılık sektöründeki  başta zorunlu karşılık oranlarının düşürülmesi olmak üzere bir çok  fren tedbiri kaldırılacak. İndirimlerin ise yarım puanlık olması  öngörülüyor. Yine bu aşamada, yüzde 25’lik kredi hacmi sınırlamasının  da kademeli olarak kaldırılması da planlanıyor.
 

Ekonomi bürokratları, Türk ekonomisini bir arabaya benzeterek,  duran bir arabanın hız kazanmasının uzun zaman alacağını söylediler.  Bürokratlar, bu nedenle yılın son çeyreğinde veya 2012 yılında  yaşanacak durgunluk için, şimdiden gaza basmak gerektiğini  kaydettiler. Yetkililer “Fren dönemi artık sona erdi. Bundan sonra, en  iyi senaryolarda bile ek fren tedbiri alınmaz” değerlendirmesinde  bulundular.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IMF, Eylül’de Türkiye’ye Gelecek

Uluslararası Para Fonu (IMF)   Türkiye masası heyeti, ”Program Sonrası İzleme” çalışmaları için gelecek ay   Türkiye’ye gelecek. IMF heyeti, özel sektör...

Kapat