Bankacılık Sektörü – Nötr

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin 2012’de kredilerde %15-20, mevduatta %10, aktiflerde %20 büyüme beklediklerini, takipteki alacak rasyosunun mevcut %2,7 seviyesinin üzerine çıkmasının şaşırtıcı olmayacağını vurguladı. Bilgin bankaların müşterilerine göderdikleri SMS mesajları üzerinden yüksek komisyon talep etmelerini de eleştirdi. Bilgin ayrıca şube düzeyinde iddialı büyüme hedefleri konulmasının kredi kartları ve tüketici kredilerinde geri ödeme kabiliyeti düşük segmentlere doğru büyümeyi gündeme getirdiğini ve düzenleyici kurum olarak bunu kontrol etmeye tedbirler alabileceklerini ifade etti.

BANKACILIK SEKTÖRÜ – NÖTR: Merkez Bankasının da katılımıyla yapılan bir toplantıda son 8-10 yıldaki düşük tasarruf oranlarının ihtiyat güdüsü ile tasarruf yapma eğilimindeki zayıflamadan etkilendiği belirtildi. Tasarruflarının artması için istihdam artışı ile desteklenen bir ekonomik büyümenin ve kadın iş gücünün payının artmasının önemli olduğu vurgulandı. Ayrıca kredi kartlarının artan kullanımının da tasarruf eğilimini zayıflattığı vurgulandı.

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Endeks 61 Bin Puanın Üzerinde

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 Endeksinde  artış bin puanı aştı,endeks 61 bin 100 puan seviyesinde seyrediyor. İMKB  100 Endeksi...

Kapat